Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Abonament RTV po zmianach. Wiadomo, kto nie zapłaci
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 08.04.2024 16:22

Abonament RTV po zmianach. Wiadomo, kto nie zapłaci

telewizor
Fot. Pixabay/Renate Köppel

Mimo że dyskusja na temat zmian w modelu finansowania mediów publicznych toczy się od wielu miesięcy, to wciąż poruszamy się w raczej w sferze pomysłów i koncepcji, niż konkretnych projektów ustaw. Wiele wskazuje na to, że zamiast abonamentu RTV zostanie wprowadzona opłata audiowizualna. Dziś wiemy już o niej więcej.

Abonament czy opłata audiowizualna

Zarówno szef sejmowej Komisji Kultury, Bogdan Zdrojewski, jak i Jan Nowak, były szef TVP, który opracował własną propozycję, skłaniają się ku zastąpieniu abonamentu RTV opłatą audiowizualną. Jej wysokość wynosiłaby od 8 do 9 zł, jednak najważniejszą zmianę stanowiłoby to, że pobierana byłaby wraz z PIT-em lub CIT-em.

Choć abonament ma zostać zastąpiony opłatą już 1 stycznia 2025 roku, to nadal bez odpowiedzi pozostaje wiele pytań. Na przykład to, które w interpelacji ministra kultury zadała Anna Mucha, posłanka Polski 2050. Zwróciła ona uwagę, że bez względu na to, czy abonament zostanie zniesiony, czy nie, otwarte pozostaje o to, czy rząd planuje zmiany w liście zwolnionych z obowiązku jego uiszczania.

Masz radio w samochodzie? Ta opłata cię nie ominie

Rząd nie planuje zmian w zwolnieniach

Jak informuje Fakt, Andrzej Wyrobiec, podsekretarz stanu w resorcie, zaprzeczył, aby rząd planował jakiekolwiek zmiany w zwolnieniach z abonamentu RTV. Można się więc spodziewać, że tak będzie również, gdy opracowywana będzie opłata audiowizualna.

W chwili obecnej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nie planuje wprowadzać częściowych zmian w systemie zwolnień od opłat abonamentowych - przekazał.

Jednocześnie Wybraniec potwierdza, że projektowana jest gruntowna reforma mediów publicznych, która pozwoliłaby dostosować polskie prawodawstwo do europejskich standardów. Aktualnie trwać mają prace analityczne, jednak szczegóły nie zostały podane do informacji publicznej. 

Zwolnieni z abonamentu

Przypomnijmy, że aktualnie z obowiązku opłacania abonamentu RTV są:

  • osoby, które ukończyły 75 rok życia,
  • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej, 
  • weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.

Aby być zwolnionym z opłat, należy przedstawić w placówce Poczty Polskiej dokument potwierdzający uprawnienia wraz z odpowiednim oświadczeniem.

Źródło: fakt.pl