Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Apple ostrzega: nie używajcie ryżu do osuszania iPhone’a!
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 20.02.2024 17:45

Apple ostrzega: nie używajcie ryżu do osuszania iPhone’a!

iphone
Fot. Anna/kropekk_pl/Pixabay

Wokół tego, jak obchodzić się ze smartfonami, które uległy zalaniu czy zawilgoceniu powstało wielu mitów. Wielu decyduje się, by umieszczać urządzenie w misce suchego ryżu. Tymczasem okazuje się, że może to nie być nie tylko nieskuteczne, ale wręcz szkodliwe.

Czy suchy ryż osusza smartfony?

Panuje powszechne przekonanie, że zawilgocone smartfony najlepiej umieścić na dłuższy czas w misce suchego ryżu. Choć wielokrotnie dowodzono już, że ryż nie jest tak higroskopijny, by odgrywać decydującą rolę, a pozostawione w ryżu smartfony schną samoczynnie i wracają do sprawności, to jednak nie zmienia to popularności takich praktyk.

O ile w „suszeniu ryżem” tak naprawdę chodzi o to, że pozostawia się na dłuższy czas urządzenie bezczynne, to jednak popularne przekonanie może się skończyć nieprzyjemnościami. Tak przynajmniej twierdzi Apple w nowej wersji swojej dokumentacji. Opublikowano w niej oficjalny producencki poradnik, jak należy postępować w przypadku zalania iPhone’a.

Zobacz także: Stawki za ubezpieczenie OC pójdą w górę? UE stawia sprawę jasno

Uwaga posiadacze sprzętu Apple, hakerzy mają nowy sposób. To należy zrobić, żeby się chronić

Jak poprawnie osuszyć smartfon?

Mowa o sytuacji, kiedy po podłączeniu urządzenia do ładowarki na ekranie smartfonu wyświetlany jest komunikat o wykryciu płynu w gnieździe Lightning czy USB-C. W dalszej części podawana jest informacja, że należy odłączyć iPhone’a od ładowarki i pozwolić gniazdu wyschnąć, co może potrwać kilka godzin.

Apple publikuje zalecenia, co robić w przypadku zalania. Należy kilkukrotnie delikatnie uderzyć krawędzią z gniazdem o dłoń i umieścić w suchym i przewiewnym miejscu. Pierwszej próby podłączenia ładowarki należy dokonać po min. 30 min. Jeśli po tym czasie komunikat nadal będzie wyświetlany, należy wrócić do suszenia na czas do 24 godzin. Jeśli to nie poprawi sytuacji, ostatnią deską ratunku ma być odłączenie ładowarki od smartfonu i gniazda i ponowne podłączenie.

Nie umieszczać iPhone’ów w ryżu

Zalecenia są oczywiście banalne, ale znacznie większym zaskoczeniem mogą być porady Apple  zakresie tego, czego nie robić za zawilgoconym smartfonem. Przede wszystkim nie należy próbować go osuszać z użyciem źródeł ciepła czy skompresowanego powietrza. Ponadto nie należy umieszczać w nim żadnych obiektów w rodzaju kłębków waty czy ręczników papierowych. Co jednak zaskakujące, Apple stanowczo odradza umieszczanie iPhone’ów w ryżu.

Według producenta taka praktyka może narazić smartfony na uszkodzenie. Wszystko to za sprawą małych drobin ryżu, które mogą przedostać się pod obudowę iPhone’a czy też do gniazda. Może to doprowadzić do usterek – smartfony są dalekie od idealnej szczelności, a w miarę użytkowania często tracą swoje klasyfikacje IP. Zamiast więc ryzykować z ryżem, warto po prostu pozostawić urządzenie na dobę w suchym i przewiewnym miejscu.