Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Aż 79% programistów chce zmienić pracę. Mają jeden powód
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 31.10.2023 13:47

Aż 79% programistów chce zmienić pracę. Mają jeden powód

None
Fot. olia danilevich / Pexels

Stack Overflow Developer Survey to jedno z największych i z pewnością cieszące się największym prestiżem badanie społeczności programistów z całego świata. Z podsumowanych właśnie danych wynika, że ogromna większość developerów zamierza zmienić pracę.

Młodzi chcą zarabiać więcej

Na podstawie ponad 90 tys. ankiet pochodzących od programistów z całego świata analitycy zatrudniani przez Stack Overflow zauważyli, że aż 79% wszystkich programistów, którzy wzięli udział w badaniu albo aktywnie szuka nowej pracy, albo przynajmniej rozgląda się za nią, na bieżąco przeglądając oferty.

Choć wokół zawodu programisty przez lata, także w Polsce, narosło wiele mitów, tak nadal jest uznawany za bardzo intratną ścieżkę kariery. To właśnie w tym zawodzie wprowadza się innowacje w modelu zatrudnienia i benefitach, relatywnie sporo się zarabia, a często gęsto swoje obowiązki można wykonywać z dowolnego miejsca na świecie.

Dlaczego zatem prawie 80% programistów szuka nowej pracy? Motywacja nie powinna być zaskoczeniem – najpopularniejszym powodem, czy to podejmowania decyzji o zmiany pracodawcy, czy proaktywnego przeglądania ofert jest, chęć zarabiania więcej. Dotyczy to zwłaszcza programistów, którzy dopiero rozpoczynają karierę. Wśród nich prace chce zmienić 86% ankietowanych.

Papież zachęca młodych do programowania. Za przedsięwzięciem „Code with Pope” stoi Polak

Bardziej doświadczonymi kieruje ciekawość

Sytuacja nieco inaczej maluje się w przypadku programistów z większym doświadczeniem, na poziomie mida i seniora, którzy mają około czterdziestki. W ich przypadku twierdząco na pytanie o poszukiwanie nowej pracy odpowiada 74%. Nadal jest to zdecydowana większość, jednak odsetek ten jest zdecydowanie mniejszy niż w przypadku młodszych pracowników sektora.

Co ciekawe, najchętniej nowej pracy poszukują najstarsi programiści. Chodzi o developerów w wieku od 55 do 64 lat. Wśród nich aż 88% chciałoby zmienić pracę. W porównaniu z najmłodszymi zachodzi tu jednak fundamentalna różnica. Badania Stack Overflow dowodzą bowiem, że ich motywacją do zmian nie jest już wyższa pensja, lecz ciekawość. Zaobserwowano, że ciekawość tego, jak pracuje się gdzie indziej (czy raczej nad czym innym) z roku na rok rośnie i odgrywa coraz większą rolę w podejmowaniu decyzji o zmianie pracy przez programistów na całym świecie.

Co programiści sądzą o SI?

Jak przystało na rok 2023, w ankietach nie mogło zabraknąć pytania o wykorzystanie przez programistów sztucznej inteligencji. Można to wiązać zwłaszcza z determinującą chęć zmiany pracy wśród weteranów branży ciekawością. Bez wątpienia w IT dzieje się coś nowego i najbardziej doświadczeni programiści chcą być tego częścią, jednocześnie mając kontakt z budowaniem oprogramowania najnowocześniejszego przy aktualnym stanie wiedzy.

Wykorzystanie tzw. sztucznej inteligencji w codziennej pracy bądź jej elementów w rozwijanym oprogramowaniu lub też taki zamiar w najbliższej przyszłości deklaruje 70% programistów, którzy wzięli udział w Stack Overflow Developer Survey. Niemniej część programistów uważa, że dziś, gdy SI jest rozwijane w tak gwałtownym tempie, specjalizacja w tym kierunku może być przedwczesna.