Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Darmowa telewizja po polsku. Kanałów jest sporo, nie potrzebujesz do tego anteny
Paula Drechsler
Paula Drechsler 29.09.2023 17:56

Darmowa telewizja po polsku. Kanałów jest sporo, nie potrzebujesz do tego anteny

pilot do tv
domena publiczna

Jak oglądać telewizję za darmo i bez anteny? Istnieje kilka źródeł, które oferują dostęp do kanałów po polsku i nie pobierają za to opłat. Wystarczy dostęp do internetu. W ten sposób nie trzeba mieć nawet telewizora, aby zrelaksować się przy filmie, serialu czy dokumencie, albo zasięgnąć najświeższych informacji z kraju i ze świata. 

Telewizja za darmo przez internet

Telewizja jest popularną formą spędzania czasu, bardzo często wybieraną przez Polaków. Jak się jednak okazuje, niedługo tysiące osób mogą stracić dostęp do TVP ze względu na zmianę standardu nadawania na nowy. Wiele słyszy się także ostatnimi czasy o przeprowadzanych w polskich domach kontrolach, w związku z koniecznością uiszczania opłat za abonament RTV. Od niedawno wiadomo też, jakie opłaty czekają nas za posiadanie telewizora lub radioodbiornika w gospodarstwie domowym niezależnie od tego, czy z nich korzystamy. 

W związku z tym sporo osób, które nadal chcą oglądać programy telewizyjne, ale nie uśmiecha im się kupowanie kolejnego telewizora zgodnego z nowym standardem, albo opłacanie abonamentu RTV, może poczuć potrzebę zmiany nawyków. A co za tym idzie - pozbyć się odbiornika. Jednak nawet jeśli nie, to skoro już musi płacić za jego posiadanie, być może zechce odbić to sobie darmowymi kanałami telewizyjnymi. Zresztą, aby korzystać z usług nieodpłatnej telewizji, zwyczajnie nie trzeba nawet mieć TV.

Istnieje kilka serwisów, które umożliwiają korzystanie z rozwiązań typu FAST TV. Kanały FAST działają poprzez strumieniowe przesyłanie treści z sieci nadawczych i innych dostawców treści. Działają podobnie do platform takich jak Netflix, ale zamiast pobierać abonament, korzystają z innych modeli finansowania, dzięki czemu widz może oglądać różne stacje bezpłatnie. 

Forma ta staje się coraz bardziej popularna jako alternatywa dla tradycyjnych pakietów telewizji kablowej i abonamentów na streaming; po pierwsze dlatego, że jest darmowa, więc nie ma miesięcznych opłat ani umów, ale kolejnym atrakcyjnym aspektem FAST TV jest jego prostota – wystarczy połączenie z Internetem i od razu można zacząć oglądać swoje ulubione kanały.

Orlen nabył niezwykły pojazd szynowy Pesa Bydgoszcz. Koncern inwestuje w technologie wodorowe Zwrot wydatków za paliwo, nawet do 600 zł. Skorzystać może wielu kierowców

Bezpłatne kanały dla dzieci i dla dorosłych

Łącznie w Polsce można oglądać ponad 60 kanałów w rodzimym języku, które są udostępniane przez różne serwisy za darmo i bez anteny, podają Wirtualne Media. Wystarczy więc dobre łącze internetowe i komputer, projektor czy smartfon, albo też telewizor Smart TV, czy przystawka do streamingu w przypadku starszego modelu. Jednym z usługodawców, którzy udostępniają swoją ofertę w Polsce, jest Megogo. Można go uruchomić bezpośrednio poprzez przeglądarkę, albo skorzystać z dedykowanej aplikacji. Nie trzeba się nawet rejestrować - wystarczy wybrać dostępny za darmo kanał telewizyjny i oglądać.

Screen na platformie Megogo, widać kategorie oraz dostępne za darmo kanały telewizyjne

Fot. Megogo

Wśród udostępnianych na portalu Megogo kanałów, które można oglądać na żywo i bez żadnych opłat, znajdują się m.in. różne stacje TVP, Polsat, TVN, TV4, Sportowa.TV, WP HD czy Zoom TV HD. Oprócz polskich kanałów bezpłatnie można oglądać także zagraniczne programy, np. France 24 HD, Deutsche Welle i FREEDOM HD. Łącznie widzowie mogą korzystać z 24 różnych darmowych źródeł rozrywki i informacji. 

Jeśli zdecydujemy się na rejestrację i przetestowanie pełnej biblioteki serwisu, to uzyskamy dostęp do ponad 100 kanałów telewizyjnych, oraz filmów i seriali. Oglądać można wówczas m.in. Canal+ Kuchnia, Kino Polska HD, Paramount Network, czy Comedy Central. Są też programy sportowe, np. Eleven Sports czy Canal+ Sport 5.

Programy telewizyjne przez sieć - jak oglądać

W przypadku chęci rejestracji i dostępu do całych zasobów trzeba uiścić opłatę. Abonament można testować przez 2 tygodnie za 1 zł, a później pakiety wahają się - od 14,99 do 39,99 zł na miesiąc. Za opłatą kryją się takie funkcje, jak przewijanie obrazu czy dostęp do bazy filmów, oraz oczywiście większa biblioteka kanałów telewizyjnych ze wspomnianymi stacjami na czele.

Megogo można oglądać zamiast telewizji, a więc odbiornik TV nie jest nawet potrzebny. Wystarczy pobrać aplikację z Google Play, App Store czy App Gallery. Jeśli jednak już posiadamy TV i nie chcemy się go pozbyć, to możemy skorzystać z faktu, że platforma działa na wielu zarówno nowszych, jak i starszych modelach. Komputer Świat przygotował zestawienie wszystkich telewizorów Smart TV, które obsługują Megogo:

Samsung Tizen (od 2015 roku i nowszych)
Samsung Orsay (2013-2014)
LG webOS (od 2014 roku i nowszych)
LG NetCast (2012-2016)
Sony Android TV
Sony Smart TV opartym na Linux (od 2013 roku)
Philips z Android TV
Philips Linux (od 2013 roku)
Panasonic z Android TV
Panasonic Firefox OS (od 2015 roku)
Hisense Android TV
Hisense Vidaa U (od 2014 roku)

Oprócz Megogo różnorakie darmowe kanały telewizyjne w języku polskim oferują także Rakuten TV, Xiaomi TV+ czy TVP VOD. W niektórych przypadkach bezpłatnie oglądać można dopiero po rejestracji, inne darmowe filmy czy programy TV okupione są koniecznością przeczekania reklam. Nie jest to jednak wygórowana cena za dostęp do coraz bardziej rozwijającej się oferty FAST TV w Polsce.