Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Doładowujesz telefon na kartę? Oszuści mogą wyczyścić ci konto
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 14.06.2024 12:51

Doładowujesz telefon na kartę? Oszuści mogą wyczyścić ci konto

Orange
Fot. materiały własne

Cyberprzestępcy wzięli na celownik klientów Orange korzystających z oferty prepaid. Podszywają się pod operatora, tworząc fałszywe strony internetowe, które wyłudzają dane do logowania oraz informacje o kartach płatniczych. CSIRT KNF ostrzega przed oszustwem, które może prowadzić do kradzieży pieniędzy.

Metody działania oszustów

Oszuści stosują różne metody, aby zdobyć nasze dane i pieniądze. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest podszywanie się pod znane firmy lub instytucje za pomocą fałszywych stron internetowych. Obecnie celem cyberprzestępców stali się użytkownicy Orange Polska, którzy korzystają z oferty prepaid. Fałszywa strona internetowa, która imituje prawdziwą witrynę Orange, oferuje możliwość doładowania konta. Jednak zamiast tego, oszuści wyłudzają dane do logowania i informacje o kartach płatniczych.

Użytkownicy MAX zgłaszają wyższe opłaty. Jest odpowiedź firmy TVP zmienia standard przed Euro 2024. Kibice mają trzy opcje

Fałszywe strony internetowe

Prawdziwa strona Orange Polska do doładowań konta na kartę to https://doladowania.orange.pl. Oszuści stworzyli jednak fałszywą stronę pod adresem https://doladowania-orange.saradasilva.com. Strona ta wygląda bardzo podobnie do oryginału, ale służy jedynie do wyłudzania danych. Użytkownicy, którzy wprowadzą tam swoje dane, ryzykują utratą pieniędzy.

fałszywa strona.png

ZOBACZ TAKŻE: Nagranie z wideorejestratorów jako dowód w sądzie. RPO chce zmian

Jak się chronić przed oszustami?

Aby nie paść ofiarą oszustwa, zawsze należy sprawdzać adres strony internetowej przed wpisaniem jakichkolwiek danych. Różnica między prawdziwą stroną a fałszywką może być minimalna, na przykład jeden znak. Zawsze upewnij się, że jesteś na właściwej stronie, zanim wprowadzisz swoje loginy, hasła czy numery kart płatniczych. Zachowaj ostrożność, aby nie dać się okraść przez cyberprzestępców.