Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Fałszywe wiadomości ws. wypłaty 800 plus. ZUS Ostrzega
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 16.02.2024 10:38

Fałszywe wiadomości ws. wypłaty 800 plus. ZUS Ostrzega

ZUS
Biznesinfo

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed nową falą oszustw, które podszywają się pod instytucję, aby wyłudzić dane osobowe w związku z popularnym świadczeniem 800 plus. Wraz z automatycznym podwyższeniem kwoty tego świadczenia, coraz więcej osób otrzymuje podejrzane maile z prośbą o aktualizację danych. Jak uniknąć pułapki oszustów i bezpiecznie dokonać zmiany danych? Oto co powinieneś wiedzieć.

ZUS ostrzega przed oszustami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed nieuczciwymi próbami wyłudzenia danych pod pretekstem podwyższenia świadczenia 800 plus. W ostatnich dniach coraz więcej osób otrzymuje podejrzane maile, podające się za oficjalną korespondencję ZUS. W treści wiadomości informuje się o konieczności aktualizacji lub poprawy danych w celu podniesienia kwoty świadczenia z 500 zł na 800 zł. Jednakże ZUS jasno podkreśla, że żadne oficjalne komunikaty w tej sprawie nie zawierają linków ani nie proszą o wypełnienie formularzy online.

Zmiany w hasłach Google. Wielu internautów tylko na to czekało Dzwonią i mówią, że są z ZUS. Zadają jedno pytanie

Automatyczne podnoszenie świadczenia przez ZUS

Od stycznia 2024 roku świadczenie wychowawcze wzrosło do 800 zł. Istotną informacją jest to, że podwyżka ta następuje automatycznie, bez konieczności podejmowania dodatkowych działań przez beneficjentów. ZUS samodzielnie podnosi kwotę świadczenia, co oznacza, że żadne dodatkowe wnioski czy zmiany danych nie są wymagane.

ZOBACZ TAKŻE: 25-latka w trzy miesiące oszukała 100 osób z całej Polski. Na Blika

Jak bezpiecznie dokonać zmiany danych?

W przypadku konieczności aktualizacji danych, takich jak zmiana rachunku bankowego, ZUS zaleca korzystanie z oficjalnych kanałów komunikacji. Nowy wniosek można złożyć wyłącznie za pośrednictwem portalu PUE ZUS, aplikacji mobilnej mZUS, portalu Emp@tia lub bankowości elektronicznej. Ważne jest, aby unikać klikania w podejrzane linki zawarte w mailach czy wiadomościach tekstowych, a zamiast tego skorzystać z bezpiecznych i oficjalnych środków komunikacji z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.