Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > Granica 2 stopni Celsjusza przekroczona. Co to oznacza dla zmian klimatu?
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 20.11.2023 22:54

Granica 2 stopni Celsjusza przekroczona. Co to oznacza dla zmian klimatu?

góra lodowa
Fot. Hubert Neufeld / Unsplash

17 listopada 2023 roku może przejść do historii, ale niestety nie z powodów, które mogłyby napawać nas optymizmem. Był to bowiem pierwszy w historii dzień, w którym średnia temperatura na Ziemi była wyższa o więcej niż dwa stopnie Celsjusza niż tego samego dnia w czasie poprzedzającym skutki rewolucji przemysłowej.
 

Rekordowy 17 listopada

O rekordowym odczycie poinformowała w portalu X dr Sam Burgess, wicedyrektor Copernicus Climate Change Service. Instytucja na polecenie Komisji Europejskiej opracowuje zalecenia, które mogą pozwolić nam uniknąć skutków zmian klimatycznych i globalnego ocieplenia.

Jak donosi CNN, 17 listopada średnia temperatura wyniosła 2,06 stopnia Celsjusza więcej niż w latach 1850-1900 oraz 1,17 stopnia więcej niż w okresie od 1991 do 2020 roku. Potwierdza to prognozy, według których 2023 w całości będzie najcieplejszym rokiem w historii pomiarów. 

Starlink, Bluewalker, Kuiper – na niebie coraz gęściej od satelitów. Dlaczego to poważny problem?

Granica 2 stopni przekroczona

Granica 2 stopni jest niezwykle ważna z powodu postanowień Porozumienia paryskiego, jakie zawarto podczas konferencji ONZ w 2015 roku. Według nich utrzymanie ocieplania się klimatu na poziomie poniżej 2 stopni Celsjusza pozwoli ograniczyć negatywny wpływ ludzkiej działalności na zmiany klimatyczne.

Jednocześnie dr Burgess uspokaja – jeden dzień, podczas którego przekroczony został uzgodniony limit, nie znaczy jeszcze, że ustalenia zostały trwale naruszone. Wskazuje ona jednak niebezpieczną tendencję, w której pojedyncze dni przekraczające limity o 1,5-2 stopnie będą częstsze. 

Co oznacza rekordowy 17 listopada?

Pierwsze w historii przekroczenie granicy 2 Celsjusza wystąpiło dwa tygodnie przed konferencją ONZ COP28, która odbędzie się w Dubaju. Podczas niej sygnatariusze Porozumienia Paryskiego przedstawią swoje dotychczasowe osiągnięcia w realizacji celów. Wyniki z 17 listopada nie napawają w tej kwestii optymizmem.

Choć rekordowy odczyt nie stanowi o gwałtownym pogorszeniu się sytuacji, tak trzeba mieć na uwadze, że każdy stopień odchylenia powoduje mniejsze lub większe szkody. Przyjęte w ramach Porozumień Paryskich 2 stopnie oznaczają ryzyko załamania się pokryw lodowych czy masowe wyginięcie raf koralowych.

Źródło: CNN

Tagi: nauka Ekologia