Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Ile pieniędzy możemy wypłacić z bankomatu? Obowiązują ważne limity
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 22.05.2024 11:32

Ile pieniędzy możemy wypłacić z bankomatu? Obowiązują ważne limity

Bankomat
Fot. Michal Jarmoluk/Pixabay

W obecnych czasach coraz rzadziej sięgamy po gotówkę, która konsekwentnie wypierana jest przez karty i płatności mobilne. Są jednak sytuacje, kiedy będzie nam ona potrzebna. Najłatwiej wtedy udać się do bankomatu. Warto jednak wiedzieć, że nie każdą kwotę możemy z niego podjąć. Jak wyglądają limity wypłat z bankomatu?

Ile pieniędzy możemy wypłacić z bankomatu?

Ostatnie lata przyniosły wiele zmian w sposobie płacenia. Dynamiczny rozwój nowych technologii coraz więcej osób przekonuje do transakcji bezgotówkowych. To już nie tylko karty płatnicze, ale również prężnie rozwijające się płatności mobilne. Dobrym przykładem jest tu choćby rodzimy system, czyli Blik

W I kwartale 2024 roku liczba transakcji Blik osiągnęła liczbę 518 mln, aż o 39 proc. pobijając tym samym wynik z analogicznego okresu roku 2023. Z samego Blika na koniec marca 2024 roku korzystało 16,3 mln osób, co również jest wzrostem względem I kwartału 2023 roku, gdy Blika używało o 2,8 mln mniej osób - podaje Interia.

ZOBACZ: Rewolucja w płatnościach. Duże ułatwienie dla wielu Polaków 

Wyczekiwana rewolucja w systemie PESEL. Zmiany już od 1 czerwca

Każdy bank ustala własne limity wypłat z bankomatu

Nie każdy jest jednak przekonany do płatności za pomocą aplikacji czy kart i zwyczajnie preferuje gotówkę. Są też sytuacje, kiedy klasyczna gotówka będzie nam po prostu potrzebna. 

Wtedy najłatwiej podjąć ją z bankomatu. Warto jednak wiedzieć, że nie każdą kwotę będziemy mogli z niego wypłacić. Obowiązują bowiem pewne limity. Każdy bank ma własny. 

Mogą to być limity kwotowe, które określają maksymalne kwoty, jakie możemy podjąć w określonym czasie, jak również limity ilościowe, które ustalają maksymalną liczbę tych transakcji. Stąd też jeżeli będziemy chcieli wypłacić większą kwotę, trzeba będzie umówić się na wizytę w placówce banku. 

Jakie limity obowiązują w polskich bankach?

Polityka banków różni się w tym zakresie. Jeśli chodzi o minimalną kwotę, jaką możemy podjąć, to w PKO BP będzie to 20 zł, ale już w Santander Polska dolnym limitem jest 10 zł. Natomiast co do limitów górnych, to w PKO BP w ciągu jednego dnia możemy podjąć maksymalnie 5000 zł. Jednorazowo jedynie 800 zł. 

W przypadku banku Pekao S.A. jednorazowa wypłata z bankomatu może być w wysokości maksymalnie 3000 zł. Lepiej wygląda to w mBanku, gdzie możemy podjąć aż 10000 zł. W popularnym Euronecie to już tylko 800 zł. zaś we wspominanym wyżej Santanderze 6000 tyś zł. Jak widać różnice są znaczące. Warto wiedzieć jakie limity ma nasz bank, by w razie ewentualnej potrzeby, oszczędzić sobie niepotrzebnego stresu. 

Źródło: Bankier.pl/Gazeta Pomorska