Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Jak zastrzec PESEL? To banalnie proste, a może uchronić od kłopotów
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 25.05.2024 12:27

Jak zastrzec PESEL? To banalnie proste, a może uchronić od kłopotów

człowiek ze smartfonem
Fot. East News/Marek BAZAK

Od 1 czerwca instytucje finansowe będą musiały weryfikować PESEL-e wnioskujących o kredyty i pożyczki w odpowiednim rejestrze. Jeśli będą one zastrzeżone, wówczas zaciągnięcie zobowiązania będzie niemożliwe. Dzięki temu w Polsce będziemy dysponować nowym mechanizmem walki z kradzieżą tożsamości.

Jakie korzyści daje zastrzeżenie PESEL?

Dzięki zastrzeżeniu numeru PESEL niemożliwe będzie wzięcie pożyczek i kredytów w bankach i instytucjach finansowych. Oznacza to także blokadę możliwości zawierania umów notarialnych na kupno lub sprzedaż nieruchomości oraz zawierania umów z operatorami telekomunikacyjnymi.

W ten sposób osoby, które uzyskały dostęp do naszego numeru PESEL, nie będą mogły go wykorzystać. Zobowiązane do tego podmiotu będą musiały każdorazowo weryfikować wnioski, a jeśli dany PESEL będzie widniał w bazie jako zastrzeżony, to odmówią zawierania wszelkich umów. 

Jak odzyskać hasło do mObywatela? Ministerstwo przygotowało procedurę

Jak zastrzec numer PESEL przez internet?

Najwygodniej zastrzec PESEL można za pośrednictwem aplikacji mObywatel. W programie przygotowany został osobny moduł, dzięki czemu można to zrobić, przełączając jeden przycisk. Sam moduł pozwalający na zastrzeżenie numeru PESEL widoczny jest na ekranie główny aplikacji. W ten sam sposób można cofnąć operację. W aplikacji mamy też dostęp do historii prób użycia danych.

Zobacz: Koniec wsparcia Windowsa 10. Poznaliśmy dokładną datę

Zastrzeżenia można także dokonać w przeglądarkowej wersji mObywatela dostępnej pod adresem mobywatel.gov.pl. Po zalogowaniu się Profilem Zaufanym czy bankowością elektroniczną wystarczy kliknąć Zastrzeż PESEL. Dodatkowo można zdecydować, czy zastrzeżenie ma być bezterminowe (do czasu ręcznej zmiany), czy też ma obowiązywać do konkretnego dnia i godziny.

Zastrzeżenie numeru PESEL w urzędzie

Zastrzeżenia można także dokonać osobiście w urzędzie gminy. W tym celu należy przygotować dokument potwierdzający tożsamość oraz wniosek o zastrzeżenie numeru PESEL, który można otrzymać także w urzędzie. Można także poprosić urzędnika o wydrukowanie wypełnionego na gov.pl. Po złożeniu podpisu PESEL zostaje zastrzeżony natychmiastowo. Z tego samego wniosku korzysta się w celu cofnięcie zastrzeżenia.

Zarówno procedura cyfrowa, jak i osobiste zastrzeżenie PESEL-u jest całkowicie bezpłatne i ma natychmiastowy skutek. Po cofnięciu zastrzeżenia należy odczekać przynajmniej 30 minut przed ponownym zastrzeżeniem. Procedura nie ma wpływu na korzystanie z usług muzycznych, podróżowanie i załatwianie spraw urzędowych.