Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Niedługo nowe opłaty dla kierowców
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 25.02.2024 13:41

Niedługo nowe opłaty dla kierowców

pieniądze
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Już w lipcu tego roku w niektórych miastach zaczną obowiązywać strefy, do których bez dodatkowych opłat nie będą mogły wjeżdżać starsze samochody spalinowe. Ale to dopiero początek – wkrótce posiadacze wszystkich samochodów spalinowych zostaną zobowiązani do płacenia dwóch dodatkowych opłat.

Nowe opłaty za auta spalinowe

W rozmowie z „Rzeczpospolitą” wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta zapowiedział, że trwają prace nad nowymi podatkami, które obowiązywać będą wszystkich posiadaczy samochodów spalinowych.

Pierwsza z nich wjedzie w życie od 1 stycznia 2025 roku, druga zaś – od początku 2026 r. Niestety, mimo że data wprowadzenia pierwszej opłaty nie jest odległa, to nadal wiceminister Bolesta nie podzielił się szczegółami dotyczącymi wysokości i zasad pobierania nowych zobowiązań.

Nieprawdziwe informacje o cenach samochodów i niewłaściwe umowy. UOKiK nałożył drakońską karę

Opłata rejestracyjna i podatek od emisji

W odróżnieniu od stref czystego powietrza nowe opłaty będą one obejmować nie tylko samochody spalinowe, które nie mieszczą się w określonych normach, lecz wszystkie pojazdy z tradycyjnymi silnikami, niezależnie od daty produkcji i zastosowanych technologii.

Choć nieznane są jeszcze dokładne zasady naliczania opłat, wiemy jednak, że pierwsza z nich będzie opłatą rejestracyjną, uiszczaną podczas zakupu samochodu spalinowego. Druga natomiast to podatek, który będzie naliczany okresowo. Podobne rozwiązania w Europie polegają na naliczaniu opłat proporcjonalnych do emisji przez auto dwutlenku węgla.

Samochody nawet dwukrotnie droższe?

W kontekście wprowadzenia nowych regulacji podawany jest przykład francuski, gdzie wspomniana jednorazowa opłata rejestracyjne auta spalinowego może nawet podwajać cenę jego zakupu. Innym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest to, że większe opłaty muszą we Francji uiszczać posiadacze ciężkich aut osobowych, przede wszystkim SUV-ów.

Źródło: rp.pl