Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > Popularny lek pilnie wycofany z aptek. Główny Inspektorat Farmaceutyczny ostrzega, jest komunikat
Paula Drechsler
Paula Drechsler 13.10.2023 11:17

Popularny lek pilnie wycofany z aptek. Główny Inspektorat Farmaceutyczny ostrzega, jest komunikat

leki
rawpixel.com

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek w całym kraju popularnego leku. Nie wolno go przyjmować. W komunikacie GIF przekazano informacje o istotnych nieprawidłowościach.

Lek popularny jesienią

Przeprowadzono analizy nad lekiem popularnie stosowanym przez Polaków szczególnie w okresie jesiennym i zimowym. Główny Inspektorat Farmaceutyczny w specjalnym komunikacie podał, że wyniki badań wskazały szereg nieprawidłowości. Chodzi między innymi o studium w kierunku zawartości benzokainy i substancji pokrewnych.

- Badanie dało wynik negatywny w zakresie parametru “Zawartość benzokainy”, “Substancje pokrewne benzokainy dla pojedynczego nieznanego zanieczyszczenia i sumy zanieczyszczeń” oraz w zakresie parametru “odporność tabletek na ścieranie”, czego konsekwencją było orzeczenie o niespełnianiu przez przedmiotowy produkt leczniczy przewidzianych dla niego wymagań jakościowych.

GIF podjął jednoznaczną decyzję o wycofaniu produktu z aptek. Lek stosowany jest między innymi w zapaleniu gardła, a nabyć można go bez recepty.

Do recyklingu oddaj wszystko, co na baterie albo z wtyczką. Dziś Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci Darmowy Disney+ w nowej promocji. Skorzystać może każdy

Lista wycofanych produktów

Decyzję podano 10 października br. Nakaz wycofania z rynku dotyczy tabletek do ssania Faringan o mocy 5 mg + 1,5 mg. Według informacji producenta Faringan to lek bez recepty, który jest przeznaczony dla osób zmagających się ze stanami zapalnymi błony śluzowej jamy ustnej oraz gardła. Preparat stosuje się na przykład w leczeniu miejscowym zapalenia jamy ustnej, aft, zapalenia gardła oraz dziąseł. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w opisie produktu, Faringan działa przeciwbakteryjnie oraz miejscowo znieczulająco. Skuteczność działania gwarantuje skład obejmujący połączenie benzokainy i dichlorowodorku chloroheksydyny. I to właśnie między innymi nieprawdiłowości w tych substancjach zaniepokoiły GIF.

Wycofanych zostało kilka serii leku. Nieprawidłowości wykryto w między innymi w produktach z numerem GTIN 05909991486235. Producentem leku jest firma SOLINEA sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Ciecierzynie. Poniżej informacja z decyzji na temat wycofanych opakowań, chodzi o wszystkie serie z wytłuszczonych przez GIF Globalnych Numerów Jednostki Handlowej – określają one unikatowy kod przedmiotu handlu.

GIF wycofanie leku Faringan
rdg.ezdrowie.gov.pl

Gdzie znaleźć ten numer na opakowaniu? Portal przemyslfarmaceutyczny.pl wyjaśnia, że GTIN “Jest to 13-cyfrowy numer przedstawiany na opakowaniu w postaci standardowego kodu kreskowego EAN-13 (w przypadku leków OTC z wyłączeniem omeprazolu) lub kodu GS1 DataMatrix (w przypadku leków Rx z uwzględnieniem omeprazolu OTC)”.

Mam wycofany lek w domu, co zrobić?

Główny Inspektorat Farmaceutyczny regularnie bada leki i publikuje wnioski z analiz. Tylko w marcu br. wycofano z obrotu trzy popularne produkty lecznicze. W przypadku gdy zauważymy, że dane identyfikacyjne leku, takie jak GTIN, albo numer serii i data ważności, zgadzają się z tymi widocznymi w decyzji o wycofaniu z obrotu, należy bezzwłocznie przestać stosować farmaceutyk i zutylizować taki produkt.

Lek. Anna Krzyszowska-Kamińska w rozmowie z portalem medonet.pl podkreśla, że pacjent niepokojący się swoim stanem zdrowia w związku z wycofanym lekiem może w każdej chwili skonsultować się z farmaceutą w aptece albo umówić wizytę lekarską. 

– Lekarz, oczywiście, również pomoże, jednak nie zawsze od razu. Musimy sięgnąć do decyzji GIF i sprawdzić przyczynę wycofania produktu leczniczego, a rzadko możemy to zrobić w trakcie przyjmowania pacjentów, szczególnie gdy jest natłok wizyt. Pacjent musi uzbroić się w cierpliwość albo po prostu udać się do apteki, gdzie farmaceuta korzysta z tej samej bazy i jest w stanie szybciej przeanalizować dokument, a potem udzielić pacjentowi stosownych informacji – wyjaśnia lekarka cytowana przez medonet.pl.