Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Krajowy System e-Faktur po raz kolejny opóźniony. Odnaleziono krytyczne błędy
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 20.01.2024 10:34

Krajowy System e-Faktur po raz kolejny opóźniony. Odnaleziono krytyczne błędy

księgowość
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Inicjatywa wprowadzenia Krajowego System e-Faktur nie ma szczęścia – choć zobowiązane do tego podmioty miały ją stosować jeszcze jesienią zeszłego roku, to kolejne utrudnienia sprawiły, że termin przenoszono już dwukrotnie. O przyszłości KSeF-u wiemy już więcej.

Krytyczne błędy w KSeF-ie

Jak donosi serwis infor.pl, minister finansów Andrzej Domański zapowiada kolejne opóźnienia i to znacznie. Tym razem jednak zawiniły nie problemy we wdrożeniach po stronie urzędów i zobowiązanych podmiotów, lecz stan samej usługi.

W ocenie Domańskiego KSeF w aktualnej formie nie może być wdrożony z powodu odnalezionych w nim błędów. Mimo że szef resortu podkreśla, że KSeF był priorytetem w dotychczasowych pracach ministerstwa finansów (wynikającym z pilnej konieczności wydłużenia czasu na implementację), to jednak jakość oprogramowania może narażać użytkowników na niebezpieczeństwo czy przestoje w wystawianiu faktur.

W takich okolicznościach zapadła decyzja o tym, że korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur nie będzie obowiązkowe przynajmniej do końca bieżącego roku

Krajowy System e-Faktur – część podmiotów nie wie, że musi z niego korzystać

Problemem nie urzędy, lecz wady systemu

Wcześniejsza decyzja o tym, by obowiązek wchodził w życie już 1 lipca 2024 r., została unieważniona. Uwagę zwraca, że w całej dotychczasowej komunikacji poprzedniego rządu jako przyczyny opóźnień podawane były kwestie formalne, konieczność dostosowania tradycyjnych urzędowych procedur do nowego systemu czy brak odpowiednio wyszklonego personelu, który dokonałby profesjonalnego wdrożenia.

Teraz dowiadujemy się jednak, że przeciągające się problemy z KSeF-em dotyczą wad samego oprogramowania. W opinii ministra finansów – krytycznych wad.

Kto musi korzystać z KSeF-u?

Osobną kwestię stanowią braki informacyjne – część podmiotów, która jest zobowiązana do korzystania z KSeF-u (a raczej była, biorąc pod uwagę bezterminowe opóźnienie wejścia obowiązku w życie) do dziś zwyczajnie nie zdaje sobie z tego sprawy

O ile w przypadku administracji, prawników czy notariuszy jest to oczywiste, tak należy wciąż pod uwagę wdrożenie ustrukturyzowanych faktur stanowi ustawa o VAT, a to de facto oznacza, że w ten lub inny sposób z KSeF-u korzystać będzie każdy, kto je wystawia i przyjmuje.

Źródło: infor.pl