Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Kraków. Lotnisko kończy z osobną kontrolą elektroniki i płynów
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 22.04.2024 15:20

Kraków. Lotnisko kończy z osobną kontrolą elektroniki i płynów

lotnisko
Fot. Unsplash/Jacques Le Gall

Lotnisko w Krakowie zapowiedziało wprowadzenie ważnych zmian w kontroli bezpieczeństwa bagażu pasażerów. Dzięki instalacji skanerów CT na pokłady samolotów odlatujących z Krakowa procedury będą znaczenie wygodniejsze dla pasażerów.

Na krakowskim lotnisku staną skanery CT

Lotnisko w Krakowie poinformowało na Facebooku o wprowadzeniu zmian w procedurze kontroli bezpieczeństwa bagażu kabinowego. Na lotnisku zostanie zainstalowanych 10 nowoczesnych skanerów CT. Skutki inwestycji opisuje Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport:

Jako pierwszy port lotniczy w Polsce uruchomiliśmy procedurę na zakup systemów kontroli bezpieczeństwa bagażu kabinowego. Przedmiotem procedury jest dostawa, instalacja oraz uruchomienie 10 sztuk specjalnych, nowoczesnych skanerów CT, dzięki którym pasażerowie nie będą już musieli wyciągać z bagażu płynów ani elektroniki. Zależy nam - idąc za przykładem innych lotnisk na świecie - na usprawnieniu kontroli i poprawieniu jakość obsługi naszych klientów. Z doświadczenia wiemy, że tomografy świetnie sprawdzają się podczas pracy z bagażem rejestrowanym.

Skanery będą miały bezpośrednie przełożenie na wygodę pasażerów. Dzięki skanerom zostanie wyeliminowana konieczność wykładania z bagażu pojemników z płynami oraz elektroniki użytkowej. Tym samym zniesiony może zostać zniesiony limit płynów, jaki można wnieść na pokład samolotu, choć w tej kwestii decydować będzie Urząd Lotnictwa Cywilnego. 

Fałszywe strony Lotniska Chopina. Oszuści „sprzedają” pozostawione bagaże

Przepustowość większa o 77 proc.

Oczywiście tomografy już wcześniej były wykorzystywane jednak wyłącznie w przypadku bagażu rejestrowanego. Teraz tego rodzaju kontroli będzie podlegać także bagaż podręczny. W efekcie kontrola nie tylko będzie wygodniejsza, ma też przebiegać szybciej i być skuteczniejsza.

Jak podaje serwis fly4free.pl, skanery zamontowane na 10 z 12 linii kontroli może dwukrotnie znacząco zwiększyć ich przepustowość. Aktualnie mogą one obsługiwać 1800 osób w ciągu godziny. Montaż skanerów ma pozwolić na zwiększenie tej liczby nawet do 3200 na godzinę. 

Kiedy start?

Kierownictwo lotniska jak dotąd nie przekazało szczegółowych terminów instalacji i uruchomienia nowych skanerów. Jeśli jednak inwestycja zostanie zrealizowana zgodnie z założonym harmonogramem, to usprawniona kontrola bezpieczeństwa bagażu kabinowego zostanie wdrożona już w III kwartale br.

Źródło: fly4free.pl