Tech.BiznesINFO.pl > Sztuczna inteligencja > Sztuczna inteligencja Google już w Polsce. Jak pobrać Gemini?
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 05.06.2024 16:28

Sztuczna inteligencja Google już w Polsce. Jak pobrać Gemini?

gemini
Fot. materiały własne

Doczekaliśmy się - Google udostępniło w Polsce aplikacje Gemini umożliwiającą korzystanie z dużego modelu językowego o tej samej nazwie. Sztuczna inteligencja może już zastępować asystenta Google, ale też oferuje wiele nowych, całkiem zaawansowanych funkcji.

Gemini w końcu w Polsce

Gemini to odpowiedź Google na ChatGPT. Podobnie jak w przypadku produktu OpenAI mamy do czynienia z dużym modelem językowym, który zwykło się już określać mianem sztucznej inteligencji. W praktyce otrzymujemy nowego, zaawansowanego asystenta zdolnego do przetwarzania danych na naszym urządzeniu i z użyciem chmury Google oferować nam pomoc.

Gemini nie jest modelem działającym lokalnie, a jedynie interfejsem na usługi Google realizowane na serwerach zewnętrznych. Dlatego trzeba wiedzieć, że korzystanie z aplikacji wiąże się z przesyłaniem Google wrażliwych danych: lokalizacji, wprowadzanych danych czy informacji o tym, co jest aktualnie widoczne na ekranie. Rejestrem aktywności można zarządzać w ustawieniach konta Google.

OpenAI prezentuje ChatGPT Edu. Model trafi do szkół i na uczelnie

Jakie funkcje ma Gemini?

Przy pierwszym uruchomieniu Gemini możemy zdecydować, czy sztuczna inteligencja Google ma zastąpić dotychczasowego Asystenta Google. Nie musimy tego robić i korzystać z Gemini jak z oddzielnej aplikacji. Ogółem program oferuje to samo co w wersji webowej - podobnie jak ChatGPT odpowiada na prompty, czyli zapytania. Jest połączony z internetem i może zaspokajać naszą ciekawość. Może też zarządzać asystentem w realizacji prostych zadań, jak głosowe wydawanie poleceń dzwonienia, ustawienia budzika, dodania wydarzenia do kalendarza itp.

Tekst i mowa nie są jedynymi metodami wprowadzania danych. Gemini w postaci aplikacji na naszym smartfonie może też przetwarzać obraz z kamery. Dzięki temu możemy nakierować aparat na interesujący nas obiekt, a Gemini przeskanuje obraz, zidentyfikuje obiekt i wyświetli o nim informacje. Możliwe jest także dodawanie rozszerzeń integrujących Gemini np. z Dokumentami Google czy Mapami Google.

Jak zacząć korzystać z Gemini?

Jak wspomniano, Gemini została wydana jako oddzielna aplikacja. Jej pełna nazwa to Gemini od Google (wydawca Google LLC) i można ją pobrać ze sklepu z aplikacjami Google Play. Korzystanie z programu przebiega w języku polskim i w wersji podstawowej jest bezpłatne. Należy pamiętać, że duże modele językowe to nie wyrocznie, popełniają liczne błędy i należy krytycznie podchodzić do zwracanych przez nie wyników.