Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Masz to urządzenie w swoim domu? Sprawdź, ile danych pobiera
Mateusz Godlewski
Mateusz Godlewski 13.01.2024 09:58

Masz to urządzenie w swoim domu? Sprawdź, ile danych pobiera

Pralka, Budynek, Wnętrze.
Pixabay/Lisaphotos195

Być może, nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele urządzeń w naszym domy jest stale podłączonych do sieci. Niesie to za sobą wiele korzyści, bo sprawia to że mogą nam wysyłać powiadomienia na smartfonie o skończonej pracy. Niestety, czasem - jak wszystkie urządzenia - przesyłają i wysyłają nam zbyt dużo danych. Niecodzienny przypadek sprzętu marki LG może być tego przykładem.

Przyszłość zaczyna się dzisiaj - tylko czy aby bezpieczna?

Inteligentne urządzenia AGD to obecnie chleb powszedni dla mieszkańców polskich domów. Nie da się ukryć, że postęp technologiczny nabrał ostatnimi laty bardzo imponującego tempa i porównywanie klasycznej pralki “frani” z nowoczesnym urządzeniem, które znajduje się w większości domów naszych rodaków może przyprawiać o uśmiech z politowaniem.

Jednakże w dobie tak intensywnych zmian należałoby także postawić sobie pytania: czy te urządzenia są bezpiecznie? Czy mogą pobierać dane? Oczywiście tak może być, np. w momencie konieczności aktualizacji bezpieczeństwa. Obserwacja jednego z użytkowników portalu X może być jednak dla nas powodem do niepokoju.

Ważne zmiany dla posiadaczy smartfonów Samsung. Chodzi o baterię Podsumowanie roku z przeglądarką Edge. Prawie 2 mld czatów z AI

Zaskakująca obserwacja urządzenia AGD - co napisał użytkownik serwisu X?

Użytkownik serwisu X - @Johnie zaskoczył się, gdy zobaczył, że jego pralka wysłała przez noc 3,6 GB danych. Kiedy prześledzimy jego wpisy, możemy dojść do konkluzji, że nie była to pomyłka.

Jak się okazało, problem ten nie występował od kilku dni, a w ostatnim czasie pralka wysłała niemal 12 GB danych. Z czego wynika taka nadaktywność?

Nadaktywność w przesyłaniu danych - co za tym stoi i jak sobie radzić?

Po pierwsze, gdy zauważymy, że nasze urządzenie przesyła nam zbyt dużo danych, powinniśmy sprawdzić, czy router działa poprawnie. W pierwszej kolejności, należy uruchomić go wówczas ponownie. Inną możliwą przyczyną jest błąd pralki, który nastąpił po próbie przesyłania nam danych diagnostycznych, w momencie gdy z jakiegoś powodu nie docierały do niej wystarczające informacje zwrotne z serwera. Skupiała się zatem na przesyłaniu ich do skutku. Jest jeszcze jedna możliwość. Cofnijmy się do roku 2016 i czasów powstania bota o nazwie Mirai wykorzystującego do ataków domowe urządzenia podpięte do sieci. Dzięki temu zyskał olbrzymie zaplecze zapytań. Warto tu dodać, że boty te wykorzystywano do ataków na terenie Stanów Zjednoczonych i doprowadzono tym samym do praktycznego blackoutu wschodniego wybrzeża USA.

Jak zatem chronić się przed nieprzyjemnymi działaniami naszego urządzenia? Należy zresetować je do ustawień fabrycznych, zmienić login i hasło. Innym pomysłem jest wyodrębnienie oddzielnej sieci Wi-Fi dla urządzeń domowych. To powinno rozwiązać problem.
 

Źródło: spidersweb.pl