Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Microsoft udostępnia nową funkcję. Wiele osób długo na to czekało
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 29.03.2024 19:10

Microsoft udostępnia nową funkcję. Wiele osób długo na to czekało

komputer gamingowy
Fot. Unsplash/ELLA DON

Microsoft rozpoczął testy nowej funkcji domyślnej przeglądarki systemu Windows, Edge’a. Tym razem przygotowano coś specjalnego dla tych, którzy lubią pograć na pecetach. W ręce graczy zostanie oddana kontrola nad zasobami, które może zużywać przeglądarka.

Nowe ustawienia dla graczy w Edge’u

Jak donosi serwis windowscetnral.com, Microsoft udostępnił nową funkcję w kanale testowym Canary przeglądarki. Jest to pierwsze, najwcześniejsze stadium rozwoju kolejnych wersji Edge’a, które trafia do otwartych testów. Oznacza to, że na implementację w stabilnym wydaniu przeglądarki trzeba będzie jeszcze nieco zaczekać, niemniej tym razem jest na co.

Edge wzbogaci się bowiem o nowy panel konfiguracyjny, dzięki któremu to użytkownik będzie mógł zdecydować, jaką maksymalną ilość pamięci operacyjnej będzie mogła zużyć przeglądarka. Ma to być przydatna zwłaszcza podczas grania, kiedy przeglądarka działa w tle, a gra ma duże zapotrzebowanie na RAM.

Ważna zmiana w Windows. To początek końca Panelu Sterowania

Dostępność RAM wskażemy suwakiem

W praktyce dla graczy zostanie przygotowany cały osobny dział ustawień, które będzie można przywołać z poziomu paska bocznego. Już teraz, w wersji Canary, wystarczy włączyć go w ustawieniach, by w pasku bocznym uzyskać dostęp do tzw. ustawień Game View. Zagoszczą one pomiędzy ustawieniami oszczędności energii czy ustawieniami VPN.

Do dyspozycji użytkowników zostanie oddany prosty suwak o wartości od zera do maksymalnej wielkości dostępnej w komputerze pamięci operacyjnej. Ponadto wyświetlany będzie status, co wskazuje, że Edge będzie miał dostęp do informacji o tym, czy w danym momencie włączona jest gra. Można się więc spodziewać pewnego poziom integracji z natywnym oprogramowaniem Windowsa kierowanym do graczy.

Edge goni za konkurencją

Nowość może się okazać przydatna, jednak nie sposób stwierdzić, że jest jakkolwiek nowatorska. Znacznie bardziej rozbudowanymi możliwościami dysponuje już od dawna Opera GX, wariant gamingowy przeglądarki. Można w niej nie tylko zarządzać wielkością przeznaczonego na działania przeglądarki RAM-u, ale też wydzielać górny limit mocy obliczeniowej procesora czy przepustowości sieci.

Źródło: windowscentral.com