Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Nadchodzi nowy standard Wi-Fi. Trwają końcowe prace
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 13.12.2023 14:10

Nadchodzi nowy standard Wi-Fi. Trwają końcowe prace

Internet na tablecie i komputerze
Obraz fancycrave1 z Pixabay

Szósta generacja technologii bezprzewodowego internetu przestaje być najnowocześniejsza. Dobiegają bowiem końca prace nad certyfikacją nowej generacji Wi-Fi, a zakończenie jej wdrażania ma wkrótce nastąpić.

Nadchodzi siódma generacja Wi-Fi

O kolejnej generacji łączności bezprzewodowej Wi-Fi wiadomo od blisko dwóch lat. Jak podaje serwis komputerswiat.pl, ma ona umożliwić przesyłanie danych z prędkością ok. 40 Gbps, a także obsługiwać do 16 anten w celu transmisji danych.

Teraz wiadomo zdecydowanie więcej o nowościach, jakie niesie ze sobą najnowszy standard Wi-Fi. Siódma generacja będzie mogła korzystać z trzech częstotliwości - znanych dotychczas 2,4 GHz i 5 GHz, a także nową, 6 GHz.

Podsumowanie roku w Google. W Polsce dominował jeden temat

Wprowadzenie już za rogiem

Prace nad Wi-Fi 7 trwały od kilku lat. Teraz mają się znajdować na ostatnim etapie certyfikacji - według doniesień medialnych, ma on się zakończyć przed końcówką marca 2024 roku.

Oznacza to, że z nowego standardu łączności bezprzewodowej prawdopodobnie będzie można swobodnie korzystać na wiosnę przyszłego roku. Dlaczego dopiero wtedy, a nie wraz z zakończeniem procesu certyfikacji?

Najpierw popularyzacja

Co prawda istnieją już routery, które obsługują siódmą generację Wi-Fi. W ofercie sklepów mają się również pojawiać płyty główne, które są kompatybilne z najnowszym standardem sieci bezprzewodowej.

Problem polega na tym, że do czasu certyfikacji standardu, urządzenia go obsługujące nie będą dostatecznie powszechne. Według portalu komputerswiat.pl, spadek cen nastąpi dopiero wraz z upowszechnieniem nowego sprzętu.

źródło: komputerswiat.pl