Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Nie masz w domu telewizora ani radia? Abonament RTV cię nie ominie, sąd zadecydował
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 17.06.2024 21:39

Nie masz w domu telewizora ani radia? Abonament RTV cię nie ominie, sąd zadecydował

kontrola
Fot. materiały własne

Abonament RTV opłaca zaledwie 34 proc. zobowiązanych do tego osób. Mimo to prace nad jego likwidacją utknęły w martwym punkcie, gdy część zaangażowanych w nie polityków otrzymała mandat eurodeputowanych. Wiadomo już, że abonament RTV będzie trzeba opłacać także w przyszłym roku.

Abonament RTV przynajmniej do końca 2025 r.

Dobre wieści są takie, że w 2025 roku wysokość abonamentu została ustalona na taką samą, jak w roku bieżącym. Wynosi ona 27,30 zł miesięcznie, co przekłada się na 327,60 zł rocznie. Można otrzymać 10-procentową zniżkę za uregulowanie abonamentu za rok z góry.

Zobacz: Reset w sprawie abonamentu RTV. “Media publiczne są głodzone”

W przypadku osób fizycznych kwoty te obowiązują niezależnie od liczby urządzeń RTV. W przypadku przedsiębiorstw płacimy za każdy odbiornik. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że abonament RTV trzeba uiszczać nawet wtedy, gdy nie mamy w domu telewizora ani radioodbiornika.

Oni nie muszą płacić abonamentu RTV. Mamy listę osób zwolnionych z opłaty

Abonament za smartfony, tablety i komputery

O tym, jakie urządzenia podlegają opłacie abonamentowej, zdecydował w marcu zeszłego roku Najwyższy Sąd Administracyjny. Cechy urządzeń, za które trzeba płacić abonament określa na swoich stronach Poczty Polskiej, która odpowiada ze zbieranie opłat:

Podstawowym kryterium jest zdolność urządzenia do odbioru programów bez względu na źródło poboru sygnału np. antena, czy złącze internetowe. Zatem użytkownicy oglądający programy telewizyjne oraz słuchający radia z wykorzystaniem komputera, telefonu komórkowego, tabletu czy innych urządzeń wielofunkcyjnych są zobowiązani do dokonania rejestracji oraz uiszczania opłat abonamentowych.

Co ciekawe, obowiązek rejestracji jest niezależny od uiszczania opłat.  Jeśli więc zarejestrowaliśmy już np. telewizor, a fakt dysponowania np. smartfonem nie wpłynie na  wysokość abonamentu, to i tak należy zarejestrować urządzenie mobilne. Podobnie z komputerem czy tabletem. 

Rejestracja odbiornika i kara za jej brak

Rejestracji urządzeń RTV można w urzędzie Poczty Polskiej. Wystarczy zabrać dowód osobisty i na miejscu wypełnić formularz. Rejestrację można też zainicjować przez internet - należy wypełnić formularz na stronie Poczty Polskiej, by następnie otrzymać potwierdzenie listownie. To podpisujemy i odsyłamy w kopercie zwrotnej.

Kara za niezarejestrowanie odbiornika RTV może sięgnąć 30-krotności miesięcznego abonamentu. Do końca 2025 roku będzie to zatem 819 zł.