Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > Nie żyje słynny astronauta, NASA przekazała smutne wieści. "Straciliśmy jednego z bohaterów"
Paula Drechsler
Paula Drechsler 04.11.2023 08:41

Nie żyje słynny astronauta, NASA przekazała smutne wieści. "Straciliśmy jednego z bohaterów"

świeczki
Henryk Niestrój/Pixybay

Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej poinformowała o smutnym wydarzeniu. Zmarł uznany astronauta, który brał udział w wielu manewrach NASA. W swoim dorobku miał między innymi lądowanie na Księżycu podczas jednej z misji Apollo.

Śmierć uznanego astronauty NASA

Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) opublikowała obwieszczenie o śmierci jednego ze swoich astronautów. Uznany ekspert brał udział w różnych misjach agencji i stał się jednym z 12. astronautów, którzy postawili stopę na Księżycu. Łącznie na misjach kosmicznych mężczyzna spędził 21 dni, 4 godziny, 33 minuty i 59 sekund. Swoją ostatnią wyprawę z ramienia NASA odbył w dniach 24-27 stycznia 1985 roku. Wówczas brał udział w misji STS-51-C, lecąc na pokładzie promu kosmicznego Discovery. W czerwcu tego samego roku zakończył swoją działalność w agencji.

NASA w opublikowanych o współpracowniku wspomnieniach pisze, że znacząco wpłynął on na kierunek rozwoju agencji, a jego pozycja lidera podczas misji odkrywczych zostanie zapamiętana na długo, ponieważ astronauta ten stawił czoła nieznanemu w imię przyszłości kraju.

- Zaangażowanie w innowacje oraz odporność na przeciwności uczyniły z TK doskonałą postać ucieleśniającą naszą misję, oraz wzbudzającą podziw naszego narodu - wspomina kolegę administrator NASA Bill Nelson.

Masz taki telefon? Koniecznie włącz w nim tę opcję, nie każdy o niej wie

Lądował na Księżycu, ale mało brakowało, by tak się nie stało

Thomas Kenneth (TK) Mattingly urodził się 17 marca 1936 roku w Chicago. Z czasem zdobył licencjat z dziedziny inżynierii, studiując na uniwersytecie Auburn University w Alabamie. Mało brakowało, a nie poleciałby na Księżyc. Miał wyruszyć w ramach misji Apollo 13, jednak w trakcie przygotowań miał kontakt z osobą zarażoną różyczką i ze względów bezpieczeństwa nie dołączył do załogi. Koniec końców reszta osób, które leciały w tej misji, również nie dotarła na srebrny glob w wyniku uszkodzenia. Mattingly miał przy tej okazji podejmować kluczowe decyzje i “pomagał pomyślnie sprowadzić statek i załogę do domu”.

Z czasem TK sam również dotarł na Księżyc, biorąc udział w misji Apollo 16. Wraz z Charlesem Dukem i Johnem Yougiem Mattingly wylądował na ziemskim satelicie 21 kwietnia 1972 r. Astronauci spędzili tam dwa dni, 23 godziny, 2 minuty i 13 sekund.

Ekspert zmarł 31 października, jednak NASA opublikowała informację o jego odejściu dopiero 2 listopada. Nie podano informacji na temat przyczyn śmierci astronauty. Matiingly miał 87 lat. 

Koledzy z NASA wspominają zmarłego astronautę

Agencja na swojej stronie internetowej opublikowała także film upamiętniający Kena Mattingly'ego. Można go obejrzeć poniżej. 

- 31 października straciliśmy jednego z bohaterów naszego kraju. Astronauta NASA TK Mattingly był kluczem do sukcesu naszego programu Apollo, a jego błyskotliwa osobowość sprawiła, że zostanie zapamiętany na przestrzeni dziejów - oświadczył administrator NASA Bill Nelson.

Źródło: NASA, Interia