Tech.BiznesINFO.pl Cyberbezpieczeństwo Nowa dopłata dla Polaków? Lepiej uważaj, to oszustwo
fot. Towfiqu barbhuiya, Unsplash

Nowa dopłata dla Polaków? Lepiej uważaj, to oszustwo

5 lipca 2024
Autor tekstu: Marcin Śliwa

Internetowi oszuści starają się wykorzystać każdą możliwą sytuację, by naiwność niektórych użytkowników sieci przekuć w swoje zyski. Tym razem na cel wzięli sobie strony rządowe i dotacje dla mieszkańców Polski. Sprawdź jak nie dać się naciągnąć.

Każdy chce więcej pieniędzy

Nowy sposób cyberprzestępców polega na odwoływaniu się do rozmaitych dopłat, refundacji, czy dodatków to emerytur. Z sieci korzysta wiele osób, dla których podobne wsparcie stanowi podstawę bytu, często toczącego się na krawędzi. Takie osoby często nie posiadają podstawowej wiedzy dotyczącej tego jak bronić się przed zakusami oszustów. Z drugiej strony nie brakuje też osób, które bez względu na zasobność portfela, nie pogardziłyby dodatkową gotówką. To właśnie na takie osoby polują oszuści.

Nowy rekord prędkości internetu. Wykorzystano technologię z… 1977 roku

Coś co przypomina stronę rządową, nie musi nią być

O nowym trendzie poinformował profil CSIRT KNF na platformie ”X” (daw. Twitter). To zespół realizujący zadania Sektorowego Zespołu Cyberbezpieczeństwa, we współpracy z podmiotami krajowego systemu cyberbezpieczeństwa. CSIRT KNF ostrzega, że cyberoszuści podszywają się pod strony rządowe – na przykład GovPL oraz takie, które oferują rozmaite refundacje, czego przykładem ma być strona refundacja-rzadowa.com.

Jak się chronić?

Przy każdorazowym wejściu na podobne strony z uwagą należy przyjrzeć się ich adresom i porównać je z tymi oficjalnymi. Jeśli natkniemy się na dziwną literówkę, skrót lub przekierowanie, to oznacza, że najprawdopodobniej ktoś stara się nasz oszukać .
Warto też pamiętać, by sprawdzać, czy adres strony rządowej, na którą wchodzimy wieńczy końcówka .gov. Jeśli nie, najprawdopodobniej nie mamy do czynienia z oficjalną witryną rządu.

Polska pracuje nad swoją pierwszą rakietą balistyczną
Oto najdokładniejszy zegar świata. Spóźni się o sekundę co 30 mld lat
Obserwuj nas w
autor
Marcin Śliwa
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
Nauka i kosmos Sztuczna inteligencja Cyberbezpieczeństwo Internet i TV FinTech