Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Nowe informacje ws. upadłości NEONET. Co z zamówieniami złożonymi przez klientów?
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 04.12.2023 11:38

Nowe informacje ws. upadłości NEONET. Co z zamówieniami złożonymi przez klientów?

sklep
Fot. CEZARY PECOLD/SE/EAST NEWS

Przed kilkoma dniami ujawniono, że NEONET, jedna z największych działających sieci sprzedażowych RTV i AGD złożyła wniosek o upadłość. Dziś wiadomo więcej na temat tego, jak przyszłość czeka NEONET oraz jakie będzie to miało konsekwencje dla klientów.

NEONET czeka restrukturyzacja, nie upadłość

NEONET to polska sieć działająca od 2003 roku, która ma około 300 sklepów w całym kraju oraz prowadzi sprzedaż internetową. Od jakiegoś czasu spółka boryka się jednak z problemami z zachowaniem płynności finansowej. W rezultacie zarząd złożył wniosek o upadłość, co wywołało wątpliwości wśród klientów, którzy niepokoili się o tym, co stanie się z ich zamówieniami.

Krótko po ujawnieniu informacji o wniosku o upadłość zarząd spółki poinformował, że jest to tylko kwestia formalna, która ma zabezpieczyć ją w sytuacji, gdy nie dojdzie do porozumienia z kontrahentami. Docelowo NEONET ma bowiem przejść restrukturyzację i nadal będzie działał na polskim rynku. Ponadto zarząd przekonywał, że nijak nie są zagrożone zakupy klientów.

NEONET ogłasza upadłość. To koniec polskiej sieci? Co z zamówieniami?

Co z upadłością NEONET? Zamówienia i zakupy realizowane bez przeszkód

Dziś potwierdzono, że udało się przekonać Sąd do programu restrukturyzacji spółki, a wniosek upadłościowy nie będzie dalej procedowany. W tej chwili nie jest więc aktywny żaden proces, który mógłby doprowadzić do tego, że NEONET zniknie z polskiego rynku, a podjęte działania przyniosły zamierzony rezultat. Jak czytamy w oświadczeniu zarządu, nic także nie zagraża zamówieniom klientów:

W toku trwającego procesu restrukturyzacji, żaden Klient sieci NEONET nie odczuje trudności i problemów w zakupach oraz obsłudze obecnych oraz przyszłych zamówień realizowanych w sklepach stacjonarnych oraz internetowych.

Potwierdzono też, że zarówno złożony wcześniej wniosek o upadłość, jak i nadchodząca restrukturyzacja nie wpłyną na sprzedaż NEONET, co dotyczy także sprzedaży internetowej. Nie tylko bez przeszkód będą realizowane zamówienia, ale też bez ograniczeń będą respektowane prawa konsumentów, m.in. prawo do reklamacji czy zwrotu zakupionego towaru.

Jak będzie przebiegać restrukturyzacja NEONET?

Nie są znane szczegóły programu restrukturyzacji, jaki będzie realizowany przez NEONET, choć nie można wykluczyć, że zostanie ona podzielona na mniejsze podmioty. Zarząd przekazał jedynie, że proces będzie ukierunkowany na rozwiązanie bieżących trudności z finansami i rozwój w kolejnych kwartałach 2024 r.