Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Nowe rejestracje na polskich drogach? Wiemy, dla kogo będą przeznaczone
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 27.01.2024 22:40

Nowe rejestracje na polskich drogach? Wiemy, dla kogo będą przeznaczone

samochody
Pixabay.com/Nile

W świecie motoryzacji zbliża się rewolucja, która może zmienić obraz polskich dróg. Już niedługo pojawić się mogą żółte tablice z czerwonym numerem rejestracyjnym, oznaczające samochody sportowe. Zmiany te mają wejść w życie 1 czerwca 2024 roku. Sprawdźmy, jakie nowości niesie ze sobą ten projekt i jak wpisuje się w szerszy kontekst prawa drogowego.

Nowy kierunek na polskich drogach

Już wkrótce samochody o różnej barwie z czerwonymi numerami rejestracyjnymi mogą stanowić niecodzienny widok. Zmiany te mają wejść w życie 1 czerwca 2024 roku, a wszystko to za sprawą nowego rodzaju tablic rejestracyjnych. Czyżby kolejna rewolucja w świecie motoryzacji?

ZOBACZ TAKŻE: Nieprawdziwe informacje o cenach samochodów i niewłaściwe umowy. UOKiK nałożył drakońską karę

Czy za niezerwaną naklejkę na przedniej szybie grozi mandat? Lepiej o tym wiedzieć Polski wodorowy autobus wyjechał na ulice Warszawy. Gdzie można go spotkać?

Nowości w tablicach rejestracyjnych

Nowością, którą przybliża projekt rozporządzenia ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka, są żółte tablice z czerwonym numerem rejestracyjnym. Te jednak nie są przeznaczone dla każdego. Oprócz standardowych białych tablic, już teraz spotkamy się z żółtymi dla pojazdów zabytkowych, zielonymi dla aut bezemisyjnych, oraz niebieskimi dla samochodów dyplomatów. 

Projekt zakłada wprowadzenie tablic tymczasowych, na których wytłoczony numer składać się będzie z wyróżnika województwa i wyróżnika pojazdu. Kolorystyka? Czerwony na białym lub czerwony na żółtym tle, szczególnie w przypadku aut sportowych.

Wolność dla samochodów sportowych

Rozwój tego projektu łączy się z wcześniejszymi zmianami w prawie. Prezydent Andrzej Duda, 16 sierpnia 2023 roku, podpisał nowelę ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Co to oznacza dla miłośników szybkości? Otóż, samochody sportowe będą miały swobodę uczestniczenia w zwykłym ruchu drogowym podczas zawodów. 

Wprowadzenie przepisów dotyczących

 dopuszczenia do ruchu samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych 

ma zastosowanie do pojazdów wpisanych do rejestru polskiego związku sportowego. Projekt jest obecnie na etapie oceny opinii i planuje się jego wejście w życie 1 czerwca 2024 roku. Czy to oznacza koniec tradycyjnych tablic dla aut sportowych? Czas pokaże, ale możliwe, że na drogach czeka nas kolorowa przyszłość.

Tagi: motoryzacja