Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Czy za niezerwaną naklejkę na przedniej szybie grozi mandat? Lepiej o tym wiedzieć
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 27.01.2024 14:01

Czy za niezerwaną naklejkę na przedniej szybie grozi mandat? Lepiej o tym wiedzieć

naklejka kontrolna z numerem rejestracyjnym na szybie przedniej samochodowej
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Od ponad roku obowiązują przepisy dotyczące naklejek rejestracyjnych na przednich szybach pojazdów, które pozostały niezmienione. Jednakże, ze względu na zmianę przepisów dotyczących obowiązku przerejestrowywania samochodów, temat naklejek ponownie stał się przedmiotem dyskusji. Istnieją doniesienia, że policja, powołując się na nowe przepisy, nakłada mandaty na kierowców, których naklejki rejestracyjne nie spełniają wymogów. Wiele osób ma co do tego duże wątpliwości. Dowiedz się więcej.

Koniec z kartami pojazdu i nalepkami kontrolnymi

Od 4 września 2022 roku przepisy dotyczące rejestracji pojazdów przeszły istotne zmiany. Karty pojazdu oraz nalepki kontrolne przestały być wydawane, zastąpione przez dostęp do Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP). Nowe zasady rejestracji przyniosły oszczędności dla właścicieli pojazdów oraz ułatwienia w procesie rejestracji, umożliwiając sprawdzanie historii pojazdu online.

Biedronka ogłosiła wyłączenie starej aplikacji. Zmiany już za kilka dni Allegro zmienia regulamin. Ważne informacje dla klientów

Kwestia naklejek rejestracyjnych: Mit czy rzeczywistość?

Po wprowadzeniu zmian z 4 września 2022 roku pojawiły się spekulacje dotyczące mandatów za niezgodne numery na naklejkach rejestracyjnych. Jednakże, zgodnie z nowymi przepisami, naklejki te straciły swoje znaczenie z punktu widzenia prawa, co oznacza, że niezgodność numerów na naklejce z numerami w dowodzie rejestracyjnym nie podlega karze mandatowej. To jeden z wielu mitów krążących w Internecie. 

Nowe przepisy od 1 stycznia 2024 roku: Obowiązek przerejestrowania pojazdu

Wchodząc w życie 1 stycznia 2024 roku, nowe przepisy nakładają obowiązek przerejestrowania pojazdu w ciągu 30 dni od jego nabycia. Ta zmiana ma na celu zmniejszenie liczby pojazdów z nieaktualnymi danymi rejestracyjnymi. Niedopełnienie tego obowiązku niesie za sobą konsekwencje finansowe dla właścicieli pojazdów, włącznie z karą w wysokości 500 zł dla tych, którzy nie złożą wniosku o rejestrację w wyznaczonym terminie.