Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Nowość w mObywatelu. Skorzystają z niej miliony Polaków
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 23.05.2024 11:07

Nowość w mObywatelu. Skorzystają z niej miliony Polaków

mObywatel
Fot. materiały własne

Ministerstwo cyfryzacji ogłosiło nowe funkcje aplikacji mObywatel. Tym razem skupiono się na potrzebach osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Pojawiła się cała nowa usługa, Firma, która już za kilka dni będzie dostępna dla każdego użytkownika aplikacji. Skorzysta z niej nawet 5 milionów Polaków.

Nowe funkcje mObywatela

Część użytkowników już może korzystać z nowości w ramach ograniczonych testów, jednak docelowe udostępnienie Firmy wszystkim jest planowane na 27 maja br. Sama funkcjonalność nowego modułu jest jednak bardzo ograniczona.

Pierwszym zastosowaniem nowego modułu w mObywatelu jest dostęp do wpisu własnej firmy w CEIDG. Dzięki temu można tam szybko uzyskać dane własnej firmy i się nimi podzielić za pośrednictwem SMS-a, komunikatora czy maila. Można w ten sposób np. przekazać kontrahentowi dane do faktury.

Możliwe jest także pobranie zaświadczenia o wpisie do CEIDG bezpośrednio na pamięć urządzenia w postaci pliku PDF. 

Zgubiłeś smartfon z mObywatelem? Ministerstwo wyjaśnia, co musisz zrobić

Nowości dla jednoosobowych działalności gospodarczych

W aplikacji będzie można sprawdzić także status działalności gospodarczej. mObywatel ma się łączyć z CEDIG przy każdym uruchomieniu i sprawdzać, czy dane zostały zaktualizowane.

Widoczne mogą być oczywiście trzy stany: oczekująca na rozpoczęcie, aktywna lub zawieszona. Ministerstwo przekonuje, że dane wyświetlane w aplikacji będą z całą pewnością tożsame z informacjami, które zawarto w CEIDG.

Zobacz: Ile pieniędzy możemy wypłacić z bankomatu? Obowiązują ważne limity

Dla kogo ta nowość?

Oddane w ręce przedsiębiorców możliwości są bardzo ograniczone i sprawdzają się de facto do pozyskiwania informacji, które w ogromnej części przypadków i tak już są przedsiębiorcom znane. Pozostaje mieć nadzieję, że moduł będzie w przyszłości wzbogacony o bardziej przydatne funkcje.