Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Nowy standard telewizji, zniknie część kanałów – co robić, by zachować dostęp?
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 03.12.2023 12:57

Nowy standard telewizji, zniknie część kanałów – co robić, by zachować dostęp?

telewizor
Fot. Cottonbro studio/ Pexels

Nadchodzą zmiany w nadawaniu cyfrowej telewizji naziemnej. Dla części widzów mogą być one szczególnie dotkliwe, gdyż mogą oni całkowicie stracić dostęp do niektórych stacji. Jak przygotować się do nadchodzących zmian, by móc nadal oglądać telewizję?

Wkrótce zniknie część programów

Przypominamy, że już od 1 stycznia 2024 roku wprowadzony zostanie w tzw. trzecim multipleksie kolejny etap migracji na nowy standard nadawania, DVB-T2/HEVC, co poskutkuje podwyższeniem jakości nadawanych programów. W praktyce zmiany rozpoczną się wcześniej. Niestety, w przypadku części urządzeń, wiązać się to będzie z utratą możliwości dalszego oglądania programów.

Wkrótce na starszych telewizorach lub telewizorach z dekoderami, które nie obsługują nowego standardu przestaną działać następujące stacje trzeciego multipleksu: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia

Legalny sposób, żeby nie płacić abonamentu RTV. Kontrolerzy będą bezradni Nowy kanał w polskiej telewizji. Pojawi się w ciągu najbliższych 10 dni

Zmiany w trzecim multipleksie

Jak informuje serwis wirtualnemedia.pl, migracja na nowy standard nadawania cyfrowej telewizji naziemnej nastąpi w dwóch krokach. Pierwszy z nich rozpocznie się 14-15 grudnia i obejmie zachodnią część kraju: województwo zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie i śląskie. Natomiast 18-19 grudnia pozbawiona telewizji w starszym standardzie zostanie Polska Wschodnia: zmiany nastąpią w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim.

Jest to o tyle ważne, że według najświeższych danych Krajowego Instytutu Mediów telewizję cyfrową w trzecim multipleksie odbiera wciąż ponad 260 tys. gospodarstw domowych. To bezwzględnie duża liczba, choć należy pamiętać, że jeszcze przed rokiem liczba ta sięgała miliona. Do migracji zachęciły państwowe dopłaty do wymiany urządzeń, jednak nie wszyscy z nich skorzystali.

Co zrobić, by dalej odbierać programy?

Swoje rekomendacje co do działań, dzięki którym widzowie mają zachować dostęp do wybranych kanałów, wydało TVP. Przygotowano nawet spoty informacyjne, które będą emitowane na głównych kanałach. Swoje poradniki publikują także stacje regionalne TVP 3. Problem w tym, że mogą one być mylące.

Przede wszystkim informują one, że zmiana nastąpiła, choć wiemy już, że jej skutki w postaci utraty kanałów będą odczuwalne najwcześniej w połowie grudnia. To może wprowadzić w błąd widzów – mogą oni wyjść z założenia, że skoro odbierają telewizję teraz, to ich telewizor czy dekoder jest kompatybilny z nowym standardem i nie muszą oni podejmować żadnych działań.

Tak jednak nie jest. Osoby, które dysponują starszymi urządzeniami, będą musieli je wymienić. W tej chwili nie jest już realizowany żaden program wymiany dekoderów na nowsze, obsługujące standard DVB-T2/HEVC. Oznacza to, że aby nadal odebrać wymienione wcześniej stacje w ramach MUX-3, trzeba samodzielnie nabyć kompatybilny dekoder bądź wymienić telewizor. Najprostsze dekodery kompatybilne z DVB-T2/HEVC dostępne są już za ok. 60-70 zł.

Innym zaleceniem jest „dostrojenie” dekodera lub telewizora, które ma sprawić, że programy TVP zostaną przywrócone na swoje miejsce. Chodzi tu o włączenie funkcji wyszukiwania kanałów, która jednak nie zmieni nic, jeśli urządzenia nie obsługują DVB-T2. Z komunikatów TVP można wywnioskować, że w przypadku utraty dostępu ponowne wyszukiwanie kanałów może rozwiązać problemy.

Jak sprawdzić kompatybilność?

Wszystkim, którzy obawiają się, że już za kilkanaście dni utracą dostęp do wybranych kanałów, które zaczną być emitowane w nowym  standardzie, zalecamy samodzielną weryfikację, czy sprzęt, jakim dysponują obsługuje DVB-T2/HEVC.

Jednym ze sposobów jest oczywiście zidentyfikowanie marki i numeru dekodera lub telewizora i sprawdzenie kompatybilności z nowym standardem w internecie. Można też zajrzeć do instrukcji obsługi dołączanych do sprzętu w pudełku. Dla części użytkowników łatwiejsza będzie weryfikacja według dostępnych programów. Jeśli w tej chwili twój dekoder lub telewizor zapewnia dostęp wyłącznie do wspomnianych już kanałów TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport oraz TVP Historia, to najpewniej urządzenia nie obsługują nowego formatu i wkrótce stracą one dostęp do treści. W takim przypadku konieczne będzie kupno nowego dekodera lub wymiana telewizora.

Źródło: wirtualnemedia.pl