Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Obrady Sejmu do obejrzenia w kinie. Zainteresowanie jest spore, udział będzie bezpłatny
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 05.12.2023 13:29

Obrady Sejmu do obejrzenia w kinie. Zainteresowanie jest spore, udział będzie bezpłatny

szymon-holownia-sejm-obrady
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/EAST NEWS

Obrady Sejmu X kadencji cieszą się wręcz rekordowym zainteresowaniem na platformie YouTube. Nawet amerykański Kongres nie może pochwalić się takimi liczbami wyświetleń, co polski Sejm. Dlatego zarządcy Kinoteki w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie postanowili uruchomić transmisję obrad na wielkim ekranie. Chętnych widzów nie brakuje – informuje specjalistyczny serwis komputerswiat.pl.

Polski Sejm najpopularniejszym parlamentem świata w internecie

Business Insider wyliczył, że tylko w listopadzie relacje na żywo z Sejmu uzyskały na oficjalnym kanale w serwisie YouTube 6,5 mln wyświetleń. Niektórzy posłowie żartują, że niebawem będzie trzeba sprzedawać sejmowe gadżety. Centrum Informacyjne Sejmu wystąpiło zresztą do serwisu YouTube o przyznanie srebrnego przycisku, czyli wyrazu uznania dla twórców, którzy zbiorą na swoim kanale minimum 100 tys. subskrybentów. Na dzień 5 grudnia Sejm RP może pochwalić się wynikiem 390 tys.

Zrzut ekranu 2023-12-5 o 13.20.29.png

To może być koniec abonamentu RTV. Padła propozycja nowej opłaty audiowizualnej Groźna luka w niemal wszystkich smartfonach. Można podsłuchiwać przez Bluetooth

Obrady Sejmu do obejrzenia w kinie. Wstęp za darmo

Pomysłodawcą oglądania sejmowych obrad na dużym ekranie jest Michał Marszał, internetowy satyryk prowadzący media społecznościowe tygodnika "NIE", który przy okazji jednej z debat napisał, że “oglądałby to w kinie". Przedstawiciele Kinoteki podeszli do sprawy na poważnie i w najbliższy poniedziałek 11 grudnia pokażą sejmowe obrady w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki. Potrzebna jest jeszcze tylko zgoda do retransmisji z Centrum Informacyjnego Sejmu. Zainteresowanie jest spore i jeśli tylko się utrzyma, to placówka rozważa wprowadzenie regularnych seansów.

Udział będzie bezpłatny – w odpowiednim momencie podamy szczegóły, jak można zarezerwować sobie miejsce – przekazała Karolina Fornal z działu marketingu i dystrybucji Kinoteki, na łamach portalu komputerswiat.pl.

Obywatele mają prawo do informacji

Przedstawiciele Kinoteki podkreślają, że pokaz sejmowych transmisji w kinie to sposób realizacji prawa obywateli do informacji i zwiększania świadomości na temat funkcjonowania najważniejszych dla państwa instytucji. Jest jeszcze jedna kwestia: budowanie wspólnoty i jedności w społeczeństwie.

Najbliższa konferencja prasowa marszałka Sejmu Szymona Hołowni rozpocznie się 5 grudnia o godz. 13:45. W serwisie YouTube czeka na ten moment ponad 1100 widzów (stan na godz. 13:20).