Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Od dziś kluczowa zmiana. Każdy Polak musi o niej wiedzieć
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 01.06.2024 16:09

Od dziś kluczowa zmiana. Każdy Polak musi o niej wiedzieć

dowód osobisty
Fot. East News/ARKADIUSZ ZIOLEK

Dziś w życie weszło prawo, które nakłada m.in. na banki i instytucje finansowe obowiązek weryfikacji, czy podawany we wnioskach i umowach PESEL klienta nie został zastrzeżony. W ten sposób zyskaliśmy w Polsce nową metodę ochrony przed kradzieżą tożsamości, z której eksperci zalecają skorzystać każdemu.

Zastrzeżenie PESEL od 1 czerwca

Od dziś banki i podmioty finansowe, ale też firmy telekomunikacyjne i notariusze mają obowiązek weryfikować numery PESEL klientów w centralnej bazie. Jeśli zostały one wcześniej zastrzeżone, wówczas nie mogą z takimi osobami zawierać umów. Jeśli zaś stanie się inaczej, osoby, które zastrzegły PESEL, nie będą ponosić odpowiedzialności za nadużycia.  

Dzięki zastrzeżeniu numeru PESEL otrzymujemy ochronę w sytuacjach, kiedy ktoś z użyciem naszych danych, np. pozyskanych w toku wycieku, próbuje zaciągnąć kredyt lub pożyczkę czy też zawrzeć inne zobowiązanie. Blokada PESEL ma mu to uniemożliwić.

Nie bierzesz potwierdzenia? Wiele osób nie ma pojęcia, jak duży błąd popełnia

Skutki zastrzeżenia numeru PESEL

W praktyce z zastrzeżonym numerem PESEL nie będzie można wziąć kredytów i pożyczek, zawrzeć umowy na świadczenie usług telekomunikacyjnych oraz umowy sprzedaży lub kupna nieruchomości. Warto pamiętać, że tak długo, jak PESEL będzie zastrzeżony, wymienionych czynności nie będą mogły podejmować także prawowici właściciele PESEL-u.

Zobacz: Czego nie można robić po zastrzeżeniu numeru PESEL? Zmiany po 1 czerwca

Mimo zastrzeżonego numeru PESEL nadal bez problemu będzie można korzystać z usług medycznych, realizować e-recepty, podróżować i kupować bilety lotnicze oraz załatwiać sprawy urzędowe. Możliwe będzie także zawieranie umów w pracy.

Jak zastrzec PESEL?

Zastrzeżenia numeru PESEL można dokonać przez internet - pod adresem mobywatel.gov.pl lub za pośrednictwem aplikacji mObywatel. Tam także znajdziemy historię prób wykorzystania naszego numeru PESEL oraz funkcję cofnięcia zastrzeżenia. Całość działa natychmiastowo, jednak po cofnięciu na możliwość ponownego zastrzeżenia trzeba zaczekać 30 minut.

Numer PESEL może zostać zastrzeżony podczas wizyty w urzędzie gminy. Należy udać się do niego z dokumentem potwierdzającym tożsamość oraz wnioskiem. Cała procedura jest bezpłatna.