Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Ogromne wzrosty wartości kryptowalut: Bitcoin przekroczył magiczną granicę
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 04.12.2023 12:38

Ogromne wzrosty wartości kryptowalut: Bitcoin przekroczył magiczną granicę

inwestor
Fot. Adam Nowakowski / Unsplash

Bitcoin jako najstarsza i najpopularniejsza kryptowaluta często jest papierkiem lakmusowym dla całego rynku i pociąga za sobą wzrosty – lub spadki – innych środków cyfrowych. Tak jest tym razem – Bitcoin właśnie przekroczył kolejną granicę, a wzrosty widać także w przypadku Ethereum.

Bitcoin najdroższy od miesięcy

Jak donosi Yahoo, w wartość Bitcoina przekroczyła granicę 40 tys. dolarów, wartość 1 BTC wyniosła dokładnie 41 522 dol. To najwyższa wycena kryptowaluty od kwietnia 2022 r. i wyczekiwane odbicie się po spadkach cen kryptowalut spowodowanych m.in. upadkiem FTX oraz zamykaniem giełd często powiązanym z utratą środków.

Wzrosty odnotowuje także Ether, kolejna popularna kryptowaluta, która co prawda jest wyceniania znacznie niżej, ale przyciąga inwestorów relatywnie większą stabilnością kursu. Dziś eter kosztuje 2260 dolarów, czyli ponad 9 tys. złotych. Choć zarówno BTC, jak i ETH osiągnęły najwyższą wartość od wielu miesięcy, to dalekie są rekordów z 2021, kiedy bitcoina można było sprzedać nawet za 60 tys. dolarów, zaś ether za około 4 tys.

Powody wzrostów wartości kryptowalut

Przekroczenie granicy 40 tys. dolarów przez bitcoina robi tym większe wrażenie, że jeszcze w połowie października był on wyceniany na połowę tej kwoty. Według analityków bieżące wzrosty nie są incydentalne, stanowią element trendu i ceny kryptowalut będą utrzymywać się na aktualnym poziomie przed dłuższy czas.

Wskazuje się wiele powodów takich prognoz – jednym z najważniejszych jest rekordowa cena złota, przekroczyła w ostatnim czasie granicę 2 tys. dolarów, co jest najwyższą wyceną w historii. Wpływ na cenę kryptowalut miała też decyzja o cięciu stóp procentowych w USA oraz tym, że wkrótce na amerykańskiej giełdzie będzie można inwestować w fundusze bitcoinowe.

Dalsze perspektywy wzrostu bitcoina

Aktualne ceny kryptowalut skomentował Justim D’Anethan, który kieruje inwestycjami firmy Keyrcock. Analityk jest nastawiony optymistycznie. Jak twierdzi, bieżąca sytuacja „wygląda na zdecydowane odejście od spadków cen, jakie miały miejsce w 2022 roku i na początku roku 2023”.

Źródło: Yahoo Finance