Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Ostrzeżenie na smartfonach Huawei: „Google to złośliwa aplikacja”. O co chodzi?
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 29.10.2023 16:33

Ostrzeżenie na smartfonach Huawei: „Google to złośliwa aplikacja”. O co chodzi?

Smartfon
Fot. Biznesinfo.pl

Użytkownicy smartfonów Huawei zgłaszają problemy z działaniem ich urządzeń, a konkretniej z działającymi na ich urządzeniach aplikacjami pochodzącymi od Google. System ostrzega ich, że smartfon został zainfekowany trojanem. Występują one także w Polsce. Wyjaśniamy, czy zagrożenie jest realne oraz jak rozwiązać problem.

Google jako trojan na smartfonach Huawei

Problemy występują od około dwóch dni i napotykają je posiadacze smartfonów Huawei na całym świecie. Po uruchomieniu którejś z aplikacji Google, np. wyszukiwarki lub Map, otrzymują oni groźno brzmiący komunikat. Według niego aplikacja Google jest zainfekowana trojanem i należy ją odinstalować.

photo_2023-10-28_18-24-08.jpg

Treść komunikatu zatytułowanego „Zagrożenie zabezpieczeń” brzmi „Wygląda na to, że Google to złośliwa aplikacja, która stwarza wysokie ryzyko”. Zaleca się jej natychmiastowe odinstalowanie”. Możliwymi opcjami interakcji jest odinstalowanie Google lub zignorowanie komunikatu. 

Po sprawdzeniu szczegółów system, a w zasadzie usługa Google Play Protect, która ma go chronić, wyświetla dane na temat zagrożenia. Według nich urządzenie zostało zainfekowane złośliwym oprogramowaniem TrojanSMS-PA o wysokim poziomie zagrożenia.  

Choć w wielu przypadkach nie pojawiają się żadne dodatkowe informacje, tak niektórzy użytkownicy zostali przez system poinformowani, że TrojanSMS-PA w aplikacji Google potajemnie rozsyła adware, pobiera i instaluje niechciane aplikacje oraz może kraść prywatne informacje.
 

„Google to złośliwa aplikacja” – co zrobić?

Ignorowanie komunikatu skutkuje jego ponownym wyświetleniem przy ponownym uruchomieniu aplikacji Google, chyba że zaznaczyło się pole wyboru „Nie wyświetlaj ponownie”. Komunikat podchodzi jednak prawdziwego źródła i wygląda poważnie – jak zatem zareagować?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że zagrożenie nie jest realne. Testowane przez nas zewnętrzne aplikacje antywirusowe (ESET, Bitdefender) po skanowaniu nie odnajdują żadnych problemów. Komunikat to tzw. fałszywy pozytyw, który niesłusznie rozpoznaje zagrożenie aplikację, co zresztą zdaje się oczywiste – mechanizmy Google jako złośliwe oprogramowanie wskazują… aplikację Google.

Na forum pomocy technicznej dotarto już do rozwiązania problemu. Po wyświetleniu komunikatu wystarczy kliknąć „Odinstaluj”, co nie usunie usług Google ze smartfonu, lecz przywróci je do poprzedniej wersji, z którą nie ma problemów. Taki sam efekt można uzyskać, usuwając dane i zawartość pamięci podręcznej aplikacji Google. 

To nie pierwsze błędy Google

Jak dotąd Google nie odniosło się do sprawy. Nie jest to jednak jedyny taki przypadek w ostatnim czasie, kiedy niegroźne aplikacje niesłusznie są identyfikowane jako złośliwe oprogramowanie. Przed kilkoma dniami jako wirus zostały rozpoznane aplikacje preinstalowane na smartfonach Samsung - Samusng Messaages i Samsung Wallet. Wówczas także zawinił błąd po stronie Google.