Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Polacy w pułapce inwestycyjnej. Chodzi o ceny energii
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 15.02.2024 21:33

Polacy w pułapce inwestycyjnej. Chodzi o ceny energii

ogrzewanie
Pixabay/Alexandra_Koch

Raport opublikowany przez Fundację Forum Energii nie pozostawia złudzeń – polskie gospodarstwa domowe mogły znaleźć się w pułapce gazowej. Spowalniają inwestycje w odnawialne źródła energii, do popularności wracają technologie bazujące na gazie. Taka migracja może się jednak okazać krótkowzroczna.

Pułapka energetyczna polskiej transformacji

Tezą raportu Forum Energii jest problem występujący w procesie transformacji energetycznej polskich gospodarstw domowych. Za sprawą bieżących, krótkoterminowych i zmiennych czynników możemy podejmować decyzje, które długofalowo mogą doprowadzić do tego, że za energię będziemy płacić znacznie więcej.

Symptomem takiego podejścia jest spowolnienie inwestycji w pompy ciepła w konfiguracji z fotowoltaiką. Zmiany, które zaszły jeszcze w 2022 roku w zakresie rozliczeń, niepewna sytuacja co do przyszłego kształtu programów takich jak Mój Prąd czy Czyste powietrze skłaniają Polaków do wyboru kotłów gazowych. W ocenie analityków z Forum Energii jest to ślepy zaułek.

Powstała rządowa lista certyfikowanych pomp ciepła – tylko te modele będą dotowane

Gaz wyeliminowany w 2040 r.

Powodem tego stanu rzeczy są opłaty za emisję budynków, jakie zaczną obowiązywać już w 2027 roku. Choć dziś kotły gazowe mogą generować mniejsze koszty niż pompy ciepła, to jest tak tylko w bieżącym okresie przejściowym. Po jego upłynięciu gaz będzie coraz bardziej kosztownym źródłem energii ze względu na jego docelową eliminację w 2040 roku. Kwestię tę wyjaśnia Tobiasz Adamczewski z Forum Energii:

Znajdujemy się pułapce gazowej. Ci, którzy teraz zainwestują w przyłącze i kocioł gazowy, w przyszłości będą płacić coraz więcej ze względu na nadchodzące opłaty za emisje, a finalnie będą musieli znów wymienić źródło ogrzewania.

Według Adamczewskiego rozwiązaniem tego problemu powinna być interwencja rządu, która poskutkuje wyrównaniem kosztów eksploatacji pomp ciepła i gazu we wspomnianym okresie przejściowym.

Bezpieczna inwestycja na 20 lat?

Kolejne zalecenia zawarte w raporcie Forum Energii obejmują wprowadzenie stałej czy  minimalnej stawki odkupu energii z fotowoltaiki, utworzenia specjalnej taryfy dla ogrzewania pompami ciepła czy wyższego limitu zamrożonych cen energii dla posiadaczy pomp ciepła. Byłby to jasny sygnał dla inwestorów, że pompy są bezpieczną inwestycją w perspektywie dwóch dekad.