Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Potężny wyciek danych z polskiego urzędu. Poszkodowani mogą żądać odszkodowania
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 25.05.2024 15:03

Potężny wyciek danych z polskiego urzędu. Poszkodowani mogą żądać odszkodowania

komputer
Fot. Pexels/Vojtech Okenka

Starostwo Powiatowe w Świebodzinie poinformowało o ataku na swoje serwery, który miał miejsce od 11 do 13 maja br. Nie mamy dobrych wieści - po włamaniu napastnikom udało się uzyskać dane osobowe mieszkańców powiatu, łącznie z ich numerami PESEL. Wyjaśniamy, jakie kroki podjąć w związku z incydentem.

Atak hakerski na Starostwo Powiatowe w Świebodzinie

Do ataku miało dojść w wyniku ataku hakerskiego, jednak informacje o tym, w jaki sposób uzyskano dostęp do danych osobowych, nie zostały opublikowane. Wiemy natomiast, że doszło do naruszenia bezpieczeństwa danych przetwarzanych przez urząd w systemie elektronicznego obiegu dokumentacji połączonego z systemem ePUAP oraz w ewidencji gruntów i budynków.

W rezultacie w niepowołane ręce trafiły imiona i nazwiska, adresy zamieszkania, numery telefonu, adresy mailowe oraz numery PESEL części mieszkańców. Starostwo informuje jednak, że incydent wciąż jest badany, przez co zakres wyciekłych danych, jak i skala incydentu mogą okazać się jeszcze poważniejsze.

NASK pilnie ostrzega studentów. Uważaj na takie wiadomości

Zalecenia dla mieszkańców

Incydent został sklasyfikowany jako wysokie naruszenie praw i wolności właścicieli danych, który może wpłynąć negatywnie na ich dobra osobiste i sytuację finansową. Starostwo przypomina, że pokrzywdzeni mogą skorzystać ze środków ochrony, takich jak żądanie zapłaty zadośćuczynienia i odszkodowania. Ponadto dla mieszkańców zostały opracowane zalecenia:

  • należy uważnie weryfikować korespondencję i weryfikować nadawców, zwłaszcza w zakresie działań finansowych i ochrony zdrowia,
  • zachować ostrożność przy kontakcie z obcymi, zwłaszcza podczas informowania o sytuacji finansowej,
  • zaleca się założyć kontro w systemie informacji kredytowej lub gospodarczej i zabezpieczenia z jego użyciem swoich danych,
  • należy zweryfikować możliwości nieuprawnionego posłużenia się danymi osobowymi do zaciągnięcia zobowiązań.

Jak zastrzec numer PESEL?

Ostatnim zaleceniem Starostwa Powiatowego w Świebodzinie jest zastrzeżenie numeru PESEL. Można tego dokonać w aplikacji mobilnej mObywatel lub pod adresem mobywatel.gov.pl oraz osobiście, w urzędzie gminy. Dzięki temu nie będziemy ponosić odpowiedzialności za zaciągnięte z nieautoryzowanym użyciem naszego numeru PESEL zobowiązania, a już od 1 czerwca taka możliwość w ogóle będzie blokowana.

W sprawie incydentu można kontaktować się pod adresem mailowym [email protected].