Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Prawo jazdy w mObywatelu respektowane w całej UE? To element Europejskiego Portfela Cyfrowej Tożsamości
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 03.11.2023 14:31

Prawo jazdy w mObywatelu respektowane w całej UE? To element Europejskiego Portfela Cyfrowej Tożsamości

prawo jazdy
Fot. biznesinfo.pl

Dobre wieści dla wszystkich, którzy podróżują samochodem także poza granicami Polski. Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło nabór do pilotażowego programu, który ma wyeliminować konieczność posiadania przy sobie fizycznego prawa jazdy także na dłuższych dystansach.

Prawo jazdy w mDokumentach w całej Europie

Choć przedsięwzięcie jest jeszcze na wczesnym etapie, to już teraz Ministerstwo Cyfryzacji poszukuje firm, dzięki którym zrealizowana zostanie koncepcja transgranicznego prawa jazdy.

Dokument w postaci cyfrowej miałby być respektowany we wszystkich państwach Unii Europejskiej oraz na terytorium Ukrainy. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach szerszego programu – testowania tzw. europejskiego portfela tożsamości.

Inicjatywa realizowana jest przez konsorcjum, do którego dołączyło już 19 państw Unii Europejskiej oraz Ukraina. Honorowane we wszystkich państwach Wspólnoty transgraniczne prawo jazdy jest zaledwie jednym z sześciu modułów, które w przyszłości mają się składać na transgraniczny portfel cyfrowy.

Jadą setki kilometrów, by zdobyć prawo jazdy. Powód zwala z nóg

Korzyści dla kierowców i przedsiębiorstw

Ministerstwo zachęca do udziału w testach, twierdząc, że opracowanie paneuropejskiego systemu cyfrowych praw jazdy przełoży się na zwiększenie bezpieczeństwa samych kierowców, ale też konkretne korzyści dla firm, które dołączą do programu.

Przedsiębiorstwa, jak choćby zachęcane do udziału w pilotażu wypożyczalnie samochodów, mają w ten sposób uzyskać dostęp do mechanizmów pozwalających w szybki i wygodny sposób obsługiwać klientów zagranicznych. W przypadku tradycyjnych dokumentów może to być obarczone koniecznością dopełnienia dodatkowych formalności.

Wkrótce upłynie czas na zgłoszenia

W tej chwili Ministerstwo Cyfryzacji zaprasza do kontaktu wypożyczalnie samochodów, które mogą wziąć udział w pilotażowym programie, który zakończy się w kwietniu 2025 roku. Resort czeka na zgłoszenia firm, które chcą dołączyć do inicjatywy do 10 listopada 2023 roku. Należy je wysyłać pod adres [email protected].