Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Przydomowy schron bez zezwolenia. Rząd zajmie się ustawą
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 28.02.2024 08:49

Przydomowy schron bez zezwolenia. Rząd zajmie się ustawą

schron
Fot. Marek BAZAK/East News

Stan obrony cywilnej w Polsce jest na ogół zgodnie oceniany jako zły. Brakuje nie tylko przeszklenia, ale też infrastruktury. Przynajmniej tym drugim obszarem ma się zamiar w najbliższym czasie zająć rząd. Dzięki temu ułatwiona będzie budowa schronów i oraz ukryć przydomowych.

Nowelizacja prawa budowlanego

W tej chwili, aby wybudować schron czy ukrycie przydomowe, które mogłoby nas ochronić przed skutkami katastrof naturalnych czy działań wojennych, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę.

To się ma jednak zmienić – jak donosi interia.pl w porządek prac rządu wpisany został projekt nowelizacja prawa budowlanego.

Zakaz smartfonów w szkołach od 1 września? Propozycja trafiła do rządu

Schrony i ukrycia bez pozwolenia

Największą zmianą w proponowanej nowelizacji jest to, że zarówno schrony, jak i ukrycia przydomowe będą mogły powstawać bez zgody na budowę. Obowiązkiem inwestora będzie jednak przedstawienie w urzędzie projektu wykonanego przez uprawnionego wykonawcę.

Projekt wprowadza także nową definicję schronu. Ma to być wolnostojąca budowa ochronna o konstrukcji hermetycznej, wyposażona w urządzenia filtrowentylacyjne, przeznaczona do ochrony użytkowników budynku mieszkalnego jednorodzinnego, znajdująca się pod ziemią lub częściowo zagłębiona w gruncie.

Analogiczne cechy zawiera definicja ukrycia przydomowego, z tą różnicą, że tym przypadku konstrukcja nie jest hermetyczna.

Warunki do spełnienia

Nowelizacja, która ma zająć się rząd, wprowadza także limit dotyczący metrażu schronu lub ukrycia. Otóż jego powierzchnia w rzucie pionowym może mieć wielkość do 35 metrów kwadratowych. Wówczas wystarczy zgłoszenie wraz z dokumentacją. W przypadku większych budynków nadal konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.

Źródło: interia.pl