Tech.BiznesINFO.pl Internet i TV Rekord wydajności paneli fotowoltaicznych. Kolejna granica przekroczona
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Rekord wydajności paneli fotowoltaicznych. Kolejna granica przekroczona

28 lutego 2024
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Producenci paneli fotowoltaicznych prześcigają się w pracach nad zapewnieniem ich jak największej wydajności. Choć przez lata branża tkwiła w pewnym zastoju, to jednak wzrost zainteresowania fotowoltaiką doprowadził w zeszłym roku do bicia kolejnych rekordów. Cóż, właśnie ustanowiono kolejny, znaczący.

Wydajność paneli fotowoltaicznych

Choć wydajność paneli fotowoltaicznych wydaje się zagadnieniem prostym, to jednak składają się na niego sprawność panelu PV i jego moc nominalna. Wydajność co prawda zwykło się wyrażać w procentach, zgodnie z modelem, w którym wydajność równa się odsetkowi energii elektrycznej , którą panel jest w stanie uzyskać z energii słonecznej.

Na wydajność składa się jednak wspomniane sprawność i nominalność . Pierwsza jest wartością procentową uzyskiwaną w określonych warunkach testowych – przy stałym naświetleniu 1000 W/m² w temperaturze 25 stopni Celsjusza. Moc nominalna natomiast jest wyrażana w kilowatopikach, przy czym tu także mamy do czynienia z warunkami testowymi. Podczas faktycznej eksploatacji należy jeszcze uwzględnić wiele czynników, jak zmienne warunki atmosferyczne czy degradacja paneli.

Dofinansowanie fotowoltaiki w 2024 r. – dostępne programy i warunki do spełnienia

Nowy rekord wydajności PV

Zwiększanie wydajności paneli fotowoltaicznych to zatem złożone zadanie, które wymaga wielu innowacji inżynieryjnych. Mimo to w 2023 roku udało się bić kolejne rekordy, zwieszając poprzeczkę na poziomie nawet 24 proc. wydajności. Szybko jednak rekord ten został pobity, choć o niewiele – do 24,1 proc.

Jak jednak donosi „Komputer Świat”, właśnie dokonano kolejnego przełomu. Chiński producent modułów solarnych Aiko przekazał, że udało się skonstruować panele fotowoltaiczne o sprawności sięgającej 25,15 proc .

Laboratoria a praktyka

Mowa zatem o małym przełomie, wszak przekroczono granicę ćwierci uzyskiwanej sprawności. Należy jednak zwrócić uwagę, że są to wyniki uzyskiwane w testach laboratoryjnych – stałych i mających niewiele wspólnego w tym, jaka wydajność będzie osiągana w trakcie faktycznej eksploatacji. To różni panel Aiko od poprzedniego rekordzisty (24,1 proc.), firmy Maxeon, której panele są już dostępne na rynku.

Źródło: komputerswiat.pl

Zmiany w rozliczeniach za fotowoltaikę. Czy warto nadal inwestować w panele?
Klienci dostaną zwrot za montaż fotowoltaiki. UOKiK podjął decyzję
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Tech.BiznesINFO/BiznesINFO/Goniec. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
Nauka i kosmos Sztuczna inteligencja Cyberbezpieczeństwo Internet i TV FinTech