Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Ruszyły prace nad KCPD. "Strategiczna inwestycja"
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 01.02.2024 12:50

Ruszyły prace nad KCPD. "Strategiczna inwestycja"

UTP
Fot. Jordan Harrison/Unsplash

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o inauguracji prac nad Krajowym Centrum Przetwarzania Danych. W praktyce mają to być centra danych zlokalizowane w Polsce i budowane przez polskie instytucje, tak aby zapewnić administracji niezależność od czynników zewnętrznych i bezpieczeństwo. Budżet przeznaczony na inwestycję wyniósł 830 mln złotych.

Powstanie Krajowe Centrum Przetwarzania Danych

Krajowym Centrum Przetwarzania Danych będzie powstawać w ramach współpracy Ministerstwa Cyfryzacji, Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej Państwowym Instytutem Badawczym oraz Centralnym Ośrodkiem Informatyki. Zawarto już porozumienie, dzięki któremu ruszy pierwszy etap finansowania przedsięwzięcia.

Będzie nim przygotowanie projektu KCPD, łącznie z wyborem podmiotów będących generalnym wykonawcą. Najbliższym celem jest opracowanie projektu budowy trzech centrów danych. Maja one być efektywne energetycznie i standaryzowane, tak aby know-how można było powielać w miarę rozwoju przedsięwzięcia.

Rząd apeluje do Polaków. Chodzi o aplikację mObywatel

„Maksimum bezpieczeństwa i integralność danych”

Centra danych uruchomione w ramach KCPD mają obsługiwać państwowe systemy o krytycznym znaczeniu, w tym rejestry państwowe i chmurę rządową. Maja one kluczowe znaczenie dla e-administracji i cyfryzacji usług publicznych. Podkreśla to minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski:

Administracja publiczna musi zapewnić dostęp do swoich usług, gwarantując maksimum bezpieczeństwa oraz integralność danych. Musimy być pewni, że mamy ciągłość świadczenia usług publicznych, także w sytuacji przerw w dostawach energii elektrycznej czy prób zakłócenia działania infrastruktury telekomunikacyjnej.

W pierwszej kolejności z infrastruktury KCPD mają skorzystać jednostki administracji rządowej, na czele z Ministerstwem Cyfryzacji. Z czasem dostęp do niej zyskają jednostki samorządu terytorialnego. 

Chmura Krajowa 2.0

Jak dotąd nie opublikowano informacji o tym, czy wyznaczono ramy czasowe dla inwestycji, którą resort określa mianem strategicznej. Nie znamy także dostawców techniki. Analiza nakreślonych przez resort cyfryzacji perspektyw każe jednak zadawać pytanie dotyczące zastosowań Krajowego Centrum Przetwarzania Danych – czy nie tym właśnie miała być Chmura Krajowa?