Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > Ślady substancji organicznych na największym księżycu Jowisza. Ciekawe odkrycie sondy Juno
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 04.11.2023 15:49

Ślady substancji organicznych na największym księżycu Jowisza. Ciekawe odkrycie sondy Juno

sonda juno
Fot. NASA/JPL

Wyniesiona w przestrzeń kosmiczną w 2011 roku sonda Juno dokonała interesujących obserwacji na powierzchni ciała Ganimedes, największego satelity Jowisza. Według opracowań dostarczonych przez nią danych znajdują się tam zarówno ślady soli, jak i substancji organicznych.

Sonda Juno, nasz sztuczny satelita Jowisza

Sonda Juno wyruszyła w swoją podróż w sierpniu 2011 r. w celu zbadania Jowisza, gazowego olbrzyma, który jest największą planetą w Układzie Słonecznym. Ze względu na jego wiek Juno miała za zadanie zebrać informacje, które pozwoliłyby naukowcom na zbudowanie hipotez co do powstania Układu Słonecznego i wczesnych etapów formowania się tutejszych planet.

W 2016 roku, po 5 latach od startu i po wcześniejszym wykorzystaniu grawitacji ziemskiej w celu nabrania odpowiedniej prędkości, Juno weszła w orbitę polarną Jowisza i zaczęła badać atmosferę planety, a także jej pola magnetyczne i grawitacyjne. Choć pierwotnie jej misja miała zakończyć się już dwa lata temu, to NASA zdecydowała się ją przedłużyć. Opłaciło się, o czym świadczą opublikowane w ostatnim czasie na łamach „Nature” informacje.

Polskie firmy za kilka dni wyślą w kosmos satelitę. „Zupełnie nowy obszar eksploatacji”

Co znaleziono na powierzchni Ganimedesa?

Jak informuje Dziennik Naukowy, Juno zaobserwowała na największym z 90 księżyców Jowisza ślady soli i substancji organicznych. Już wcześniej podejrzewano, że na Ganimedesie mogą znajdować takie materiały, jednak hipotezy oparte były na niskiej rozdzielczości zdjęciach dostarczonych przez teleskop Hubble’a.

Sonda Juno dostarczyła natomiast informacji o unikalnych cechach widmowych takich substancji, jak chlorek sodu, chlorek amonu czy  wodorowęglan sodu. Co ważne, ślady odnaleziono w okolicach równika księżyca, a zatem w jedynym regionie, który jest na tyle chroniony przed oddziaływaniem Jowisza, że mogłyby tam przetrwać związki organiczne. W tej chwili naukowcy są jednak zdania, że odnalezione materiały to najpewniej pozostałości po solankach, które przenikły z podpowierzchniowego oceanu Ganimedesa.

Uzyskanie nowych danych ma pozwolić naukowcom na postawienie kolejnych hipotez w kwestii powstania satelity i samego Jowisza. Może także posłużyć do odkryć związanych oceanem znajdującym się pod powierzchnią Ganimedesa.

Księżyc Jowisza jest bowiem ciałem wyjątkowym, przede wszystkim ze względu na swoją wielkość i wynikające z niej cechy. Jak przystało na satelitę największej planety w Układzie Słonecznym, Ganimedes jest większy od pełnoprawnej planety, Merkurego. Ponadto jako jedyny naturalny satelita w układzie ma własne pole magnetyczne.

Jakie będą dalsze losy Juno?

Jak wspominano, misja Juno potrwa do 2025 roku. Po upływie tego czasu satelita nie przejdzie jednak na zasłużoną emeryturę, lecz zostanie zniszczona. Po zakończeniu misji NASA planuje deorbitację sondy i spalenie Juno w atmosferze Jowisza.

Tagi: kosmos nauka NASA