Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Sprzedaż komputerów w końcu rośnie. To dopiero początek zmian
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 21.04.2024 20:33

Sprzedaż komputerów w końcu rośnie. To dopiero początek zmian

komputer
Fot. Pexels/fauxels

Wygląda na to, że słuszne były prognozy, według których rok 2024 będzie tym, w którym sprzedaż komputerów osobistych odbije się w końcu po ogromnym spadku w 2020 r. Choć wzrosty są na razie niewielkie, to mogą napawać optymizmem.

Sprzedaż komputerów wzrasta

Serwis Tom’s Hardware przywołuje rezultaty badań przeprowadzonych przez Counterpoint Research. Według nich w I kwartale tego roku sprzedaż komputerów osobistych wzrosła o 3 proc. w stosunku do analogicznego okresu w roku 2023. Jest to więc mniej, niż szacuje choćby IDG, lecz nawet pesymistyczny wariant pokazuje pozytywne zmiany zachodzące na rynku.

Wzrost to kolejny z symptomów odbicia się od dna rynku, który doświadczył ogromnego kryzysu po wybuchu pandemii. Większe dostawy komponentów sprzętowych i naturalny cykl wymian daje nadzieję na to, że sprzedaż będzie rosła w kolejnych miesiącach.

Byli pracownicy Microsoftu nie zostawiają suchej nitki na Windowsie 11

Liderem niepodzielnie Lenovo

Wzrosty sprzedaży odnotowali niemal wszyscy producenci pecetów, jednak największy jest on u Lenovo, który w minionym kwartale sprzedał najwięcej, bo 13,7 mln urządzeń. Jest to o 8 proc. więcej niż przed rokiem. Na drugim  miejscu plasuje się HP z 12 mln sztuk, a podium zamyka Dell, który jako jedyny producent w czołówce odnotował stratę rok do roku. Wyniosła ona jednak tylko 0,4 proc.

Dużym wzrostem może pochwalić się 5. w rankingu Acer - wyniósł on aż 6 proc. Przed nim uplasowało się Apple, które sprzedało 5 mln komputerów, o 2 proc. więcej niż w I kwartale 2023 r. Można odnieść wrażenie, że Cupertino dosięgnęła sprzedażowa stagnacja, co widać także na rynku smartfonów. Tam Apple spadło na drugie miejsce wśród producentów z największą liczbą sprzedanych urządzeń. Na pozycję lidera powrócił Samsung.

Rok 2024 impulsem dla rynku pecetów

Choć już teraz można zauważyć polepszającą się sytuację na rynku, to należy pamiętać, że najlepsze dopiero przed nami. Nadal czekamy bowiem na dużą aktualizację Windowsa 11, która pojawi się jesienią i dostarczy nowe funkcje związane z integracją z dużym modelem językowym GPT. Jeszcze ważniejsza może się okazać premiera zaawansowanych laptopów z układami ARM, które mogą stanowić motor napędowy nowej podklasy urządzeń.

Źródło: tomshardware.com/Counterpoint Research