Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Te stare sprzęty mogą być teraz warte fortunę. Warto sprawdzić, czy masz je w domu
Paula Drechsler
Paula Drechsler 05.11.2023 09:10

Te stare sprzęty mogą być teraz warte fortunę. Warto sprawdzić, czy masz je w domu

pieniądze
Marek BAZAK/East News

Sprzęty z minionych lat, mimo pozoru przestarzałości, często okazują się posiadać znaczną wartość. I nie chodzi tu tylko o aspekty sentymentalne, choć dla niektórych osób znacznie przewyższają one walory finansowe danego obiektu. Jednak ceny warto znać, bo sprzedaż takich urządzeń potrafi naprawdę porządnie zasilić portfel, gdyż niektóre rzeczy osiągają zawrotne ceny i są obecnie warte setki tysięcy złotych. 

Sentyment, wspomnienia i marzenie kolekcjonerów

Istnieje kilka kluczowych powodów, dlaczego należałoby docenić starą elektronikę. Po pierwsze, niektóre starsze modele były wyjątkowo solidnie zbudowane i odporne na zużycie, co oznacza, że nawet po latach pracy nadal mogą działać bezawaryjnie. Po drugie, w przypadku rzeczy z tej kategorii, niektóre starsze urządzenia mogą być niekiedy przerabiane lub dostosowywanych do nowych zastosowań, co pozwala nadal się nimi cieszyć, a jednocześnie zwiększa ich wartość dla hobbystów i specjalistów. Ponadto niektóre starsze modele mogą posiadać unikalne funkcje lub estetykę, które nadal przyciągają kolekcjonerów i miłośników stylu retro i vintage. Nie zapominajmy o aspekcie ekologicznym, ponieważ recykling i ponowne wykorzystanie starych urządzeń przyczynia się do zmniejszenia ilości elektrośmieci trafiających na składowiska odpadów. 

Warto również wspomnieć o zaletach historycznych - starsze urządzenia mogą być traktowane jako część dziedzictwa technologicznego i kulturowego. “Elektronika sentymentalna, czyli sztuczna inteligencja w powijakach: pierwsze urządzenia do gier elektronicznych, pierwsze komputery, pierwsze urządzenia peryferyjne, pierwsze gry komputerowe. Commodore, Atari, Spectrum, Game Boy, IBM PC, itd.  Pierwsze gaworzenie i pierwsze kroki cudownego dziecka, które przeobraziło i otworzyło świat, albo pierwsze lata potwora, który ten świat pochłonął i zniewolił”, pisze o starej elektronice Antykwariat Domowy.

Nowy serwis streamingowy za darmo i bez reklam. Rusza za kilka dni, oto co będzie można oglądać

Elektronika z dawnych lat potrafi kosztować krocie

Ostatecznie, to pasja, sentyment lub praktyczna użyteczność, które nadal nadają wartość wielu starym urządzeniom, pomagają im uniknąć zapomnienia i utrzymują je w cenie. Niezależnie od tego, czy chcemy zatrzymać starocie z lat dzieciństwa (naszego, czy nawet naszych przodków), czy też myślimy o generalnych porządkach i wyprzedaniu niepotrzebnych rzeczy, warto znać ich obecną cenę. Niektóre retro urządzenia przyciągają kolekcjonerów, którzy potrafią zapłacić za nie krocie. Najwyższy czas przeszukać więc swoje szafy, piwnicę, garaż i strych. Generalne porządki pomogą odnaleźć wartościową elektronikę. Czego szukać? 

Wszystkich retro urządzeń, od telefonów po konsole do gier wideo, każde z tych znalezisk może przynieść duże pieniądze, jeśli wzbudza zainteresowanie zbieraczy. Jakiś czas temu SimpleGhar przeanalizował ceny oferowanych na zagranicznych portalach sprzedażowych starych gadżetów elektronicznych, telefonów i konsol, aby sprawdzić, co cieszy się największym zainteresowaniem. Okazało się, że za niektóre stare sprzęty ludzie są gotowi zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy dolarów, a więc setki tysięcy złotych! Na przykład pomarańczowy Game Boy został sprzedany za ponad 62 tysiące złotych w przeliczeniu po obecnym kursie. Warto więc zastanowić się nad wystawieniem odgrzebanych z domowych zakamarków urządzeń na aukcji zagranicznej, np. na portalu eBay, nie tylko na Allegro czy OLX, choć również w tym przypadku można zarobić. Jakie rzeczy okazały się mieć najwyższą wartość?

iPhone, Game Boy i inne sprzęty, które osiągają zawrotne ceny

Warto zauważyć, że najwyższe ceny osiągać będą rzeczy nieużywany, zapieczętowane, w oryginalnym opakowaniu, ale nawet te, które już swoje przeżyły, mogą zasilić nieco portfel. Oto 5 spośród 159 najbardziej wartościowych starych urządzeń, których listę opracował SimpleGhar. 

1. Lawson’s Ticket Station J-League Nintendo 64 — 64,646 dolarów. To wynik kolaboracji między Nintendo i twórcą kartridżów Jerrym Lawsonem, do tego z logo J-League. Tych konsol powstało nie więcej nie 500, więc nic dziwnego, że są dzisiaj w cenie. Jak widać, jedna z nich została sprzedana za 268 381,10 złotych, w przeliczeniu po obecnym kursie. 

2. Zelda Minish Cap Game Boy Advance — 24,000 dolarów. To najsłynniejsza edycja limitowana w przypadku GBA, która dzięki temu, że jej posiadacz nigdy jej nie otworzył, osiągnęła na aukcji zawrotną sumę.

3. Apple iPod pierwszej generacji (fabrycznie zapakowany) — 20,000 dolarów. Ten przenośny odtwarzacz multimedialny był swego rodzaju przełomem, gdy po raz pierwszy pojawił się na rynku. A nie było to aż tak dawno temu, bo w 2001 r. Teraz za nieotwarty, nieużywany iPod tego typu można zgarnąć krocie. Miało go sporo osób, więc tym bardziej warto przeszukać szuflady.

4. Pokemon Charizard Game Boy Advance SP (w nieotwartym pudełku) — 15,008 dolarów. Nieotwarty pomarańczowy Game Boy sprzedano za ponad 15 tysięcy dolarów na zagranicznej aukcji. Można go było znaleźć także na Allegro Lokalnie, tam używany sprzęt został wystawiony za 790 złotych. Warto czasem zachować obiekt z limitowanej edycji w stanie nienaruszonym.

5. iPhone pierwszej generacji (zapieczętowany) — 11,900 dolarów. Fabrycznie zapakowany stary iPhone z 2007 r. okazuje się być równie wielką gratką dla miłośników takich sprzętów. Fabrycznie zapakowany obiekt sprzedaje się regularnie i niemal zawsze osiąga zawrotne ceny. Ten sprzęt od Apple, podobnie jak iPod, miało wiele osób, więc jest duże prawdopodobieństwo, że leży gdzieś w szufladzie.

Portal komando.com zrobił swoje dodatkowe rozeznanie tylko i wyłącznie na aukcjach na platformie eBay i również znalazł kilka ciekawych wartościowych gadżetów. Przykładowe 5 z nich to:

1. Sony WM-8 Walkman — 10,580 dolarów. 

2. Apple Macintosh 128K — 7,499 dolarów. 

3. Nintendo Entertainment System Action Set — 3,804 dolarów. 

4. Clairtone 7980 boombox — 3,200 dolarów. 

5. Super Mario Bros. 3 (fabrycznie zapakowany) — 2,550 dolarów.

Warto przejrzeć aukcje na polskich i zagranicznych platformach umożliwiających sprzedaż w internecie, zorientować się co jest w cenie, a potem przeszukać zakamarki w domu, piwnicy i garażu i wystawić niepotrzebny sprzęt. Albo się nim nacieszyć.