Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > TikTok w opałach. Już niedługo może zostać zakazany w USA
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 21.04.2024 16:26

TikTok w opałach. Już niedługo może zostać zakazany w USA

smartfon
Fot. Unsplash/Rob Hampson

Kongres ponownie zagłosował za postawieniem korporacji ByteDance ultimatum dotyczącym przyszłości TikToka. Tym razem było ono elementem większego pakietu ustaw, które będą miały wpływ na to, jakie decyzje będą zapadać w senacie. Całkowity zakaz TikToka w Stanach Zjednoczonych właśnie stał się bardziej realny.

Kolejne głosowania Izby Reprezntantów

Już w połowie marca br. Izba Reprezentantów zagłosowało za tym, aby ByteDance, producent aplikacji TikTok, został na amerykańskim rynku postawiony przed ultimatum. Albo będzie dostarczał aplikację ze Stanów Zjednoczonych, co w praktyce oznacza sprzedaż części biznesu Amerykanom, albo TikTok zostanie zablokowany na tamtejszym rynku.

Już wtedy głosy były zdecydowanie na korzyść uruchomienia ultimatum. Za zagłosowało 325 członków Izby, przeciw 65. Argumentem na rzecz wymuszenia na ByteDance decyzji o sprzedaży mają być kwestie bezpieczeństwa, choć oczywiście jest to przede wszystkim walki USA z chińską ekspansją gospodarczą.

USA o krok bliżej do całkowitej blokady TikToka. A co z Polską?

Ultimatum częścią większego pakietu

Wczoraj Izba Reprezentantów ponownie głosowała w sprawie ultimatum, jednak ustawa w tej sprawie była elementem całego pakietu. Co ważne, znalazła się w nim także uchwała dotycząca pomocy dla Ukrainy i Izraela. To oznacza, że do amerykańskiego Senatu ultimatum dla ByteDance trafi nie jako samodzielna ustawa, lecz cały zbiór.

Dzięki temu jest znacznie bardziej prawdopodobne, że do postawienia ultimatum dojdzie. Senatorzy nadal mogą mieć wiele wątpliwości w sprawie zgodności ustawy o TikToku z pierwszą poprawką do Konstytucji USA, która stanowi o swobodzie dostępu do informacji. Niemniej pomoc dla Izraela i Ukrainy może nakłonić senatorów, by razem z nią przegłosować także ultimatum dla ByteDance.

Teraz czas na Senat

Co ważne, od ostatniego głosowania w Izbie Reprezentantów znacząco wzrosła liczba głosów opowiadających się za pakietem, w którym znalazło się ultimatum wobec producenta TikToka. O ile przed miesiącem był to stosunek 325 do 65 głosów, tym razem wynik wyniósł już 360 do 58. TikTok znalazł się w Stanach Zjednoczonych w poważnych tarapatach.