Tech.BiznesINFO.pl Sztuczna inteligencja Twórca ChatGPT twierdzi, że aktualna wersja modelu jest "do bani"
Fot. Getty Images, TechCrunch/Brian Ach (CC BY 2.0 DEED)

Twórca ChatGPT twierdzi, że aktualna wersja modelu jest "do bani"

22 marca 2024
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Sam Altman, szef OpenAI, które odpowiedzialne jest za rozwój modelu GPT i bazującego na nim ChatGPT, w jednym z ostatnich wywiadów niespodziewanie krytycznie wyraził się o dokonaniach swojego zespołu. W jego ocenie bieżąca wersja dużego modelu językowego GPT4 jest… do bani.

Sam Altman: „GPT-4 jest do bani”

W rozmowie z Lex Fridman Altman został zapytany o to, jaka możliwość GPT-4 jest według niego najbardziej imponująca. Pytanie zostało zresztą poprzedzone licznymi zachwytami nad możliwościami i złożonością działania bieżącego dużego modelu językowego rozwijanego przez OpenAI.

Altman nie tylko stwierdził, że GPT-4 „jest do bani”, ale też wyraził wielkie oczekiwanie wobec GPT-5 . Ma on zostać udostępniony w przyszłym roku, niemniej dokładny termin nie jest jeszcze znany. Widać jednak, że to właśnie kolejna iteracja zajmuje teraz uwagę Altmana, zaś GPT-4 coraz częściej wypada archaicznie.

Polski konkurent dla ChatGPT do kosza? Minister cyfryzacji ma obawy

Na horyzoncie GPT-5

Zdaniem ojca chrzestnego ChatGPT to właśnie piąta wersja modelu będzie czymś, co znacząco rozwinie możliwości modelu. Natomiast bieżąca wersja szybko straci na znaczeniu, a jakość wyników szybko przestanie przystawać do oczekiwań. GPT-4 po premierze kolejnej wersji stanie się tak odległą przeszłością, jaką dziś stanowi GPT-3:

Nie chcę umniejszać osiągnięć GPT-4, ale nie chcę też ich przeceniać. Myśle, że w tym momencie jesteśmy na krzywej wykładniczej, stosunkowo szybko spojrzymy wstecz na GPT-4, tak jak teraz patrzymy wstecz na GPT-3.

Biorąc pod uwagę, że to właśnie na bazie GPT-3 budowane były udostępnione w grudniu 2022 r. testowe wersje ChatGPT , o którym mówiło się w zasadzie przez cały 2023 r., krok naprzód ma więc być ogromny. Jednocześnie Sam Altman wyraził w rozmowie opinię, że zarówno w kontekście GPT, jak i pozostałych dużych modeli językowych, mamy aktualne do czynienia z przesytem, „wypaleniem” .

Zmęczenie sztuczną inteligencją

Zjawisko ma wynikać z bezustannego wałkowania zagadnień związanych ze sztuczna inteligencją w kontekście zmian, do jakich ma doprowadzić jej rozwój: załamania rynku pracy, zmian na świecie, a finalnie do ostatecznego kryzysu.

Altman dostrzega zmęczenie w branży taką narracją i choć podkreśla, że GPT-4 ma w sobie „przebłysk czegoś niesamowitego ”, to jednak nadal rzadko jest przydatne w rozwiązaniu skomplikowanych, wieloetapowych problemów. „kiedy działa, jest magiczny, ale takich przypadków jest niewiele” – podsumowuje CEO OpenAI.

Parlament Europejski przegłosował akt o sztucznej inteligencji
„Zawstydzające, niedokładne i obraźliwe”. Google wyłącza swoją sztuczną inteligencję
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz specjalizujący się w zagadnieniach naukowo-technicznych. Prowadziłem serwis dobreprogramy.pl oraz miesięcznik „IT Professional”, pisałem dla Wirtualnej Polski. Budowałem marki spółek branży IT w modelu content-driven marketing.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
Nauka i kosmos Sztuczna inteligencja Cyberbezpieczeństwo Internet i TV FinTech