Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Ukraińskie służby rozbiły sieć oszustów. Zarabiali dziesiątki milionów złotych w całej Europie
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 02.01.2024 22:37

Ukraińskie służby rozbiły sieć oszustów. Zarabiali dziesiątki milionów złotych w całej Europie

oszuści w call center
Fot. Narodowa Policja Ukrainy

Ukraińska policja poinformowała o rozbiciu ogromnej sieci call center, której pracownicy dokonywali oszustw telefonicznych. Placówki były rozsiane po całej Ukrainie, a ofiarami oszustów byli także mieszkańcy Unii Europejskiej.

Gigantyczna akcja ukraińskich służb

Policja Narodowa Ukrainy wkroczyła do oddziałów sieci wykorzystywanej do oszustw telefonicznych w 16 obwodach w całym kraju. W każdym z nich działalność przestępczą prowadziło od 50 do 200 „konsultantów”. Łącznie zatrzymano ich 2,5 tys.

W akcji wzięło udział 840 pracowników ukraińskiego wymiaru sprawiedliwości w tym 660 policjantów. To jedna z największych zorganizowanych akcji wymierzonych w cyberprzestępczość w całej historii ukraińskich służb. Obroty grupy szacuje się na miliardy hrywien.

Trojan bankowy albo oprogramowanie szpiegujące. Te aplikacje natychmiast należy odinstalować

Rozbudowane metody i zaawansowane środki

W cyberprzestępczych call centrach oszuści wykorzystywali najróżniejsze scenariusze ataków. Policja zidentyfikowała m.in. kampanie, w których podszywano się pod przedstawicieli urzędów, banków, funduszy inwestycyjnych czy telekomunikacyjnych. Działalność sieci skupiała się na pozyskiwaniu danych ofiar, które następnie były wykorzystywane do kradzieży pieniędzy z ich rachunków bankowych.

Należy zauważyć, że działania podejmowane przez oszustów nie należały do prostych oszustw telefonicznych. Były to inicjatywy socjotechniczne rozłożone często na wiele dni. W celu uwiarygodniania scenariuszy, w których wykorzystywano motyw inwestycyjny, dokonywano nawet pojedynczych wypłat odsetek od zainwestowanych pieniędzy ofiarom.

Celami organizacji byli nie tylko obywatele Ukrainy, ale też mieszkańcy Unii Europejskiej, a nawet Stanów Zjednoczonych. W oddziałach zabezpieczono sprzęt oznaczony jako służący do oszustw na konkretnych rynkach, np. austriackim.

Pokaźne zaplecze sprzętowe

Lepszy ogląd skali działalności rozbitej przez ukraińskie służby organizacji może daje liczba i zróżnicowanie sprzętu wykorzystywanego przez organizację. W całej Ukrainie zabezpieczono 4 tys. komputerów, 650 telefonów, 200 telefonów IP i 1,5 tys. kart SIM. Warto też zwrócić uwagę na poziom zorganizowania grupy – wraz ze sprzętem zabezpieczono skrypty rozmów i jednolite wskazówki ułatwiające oszustwa.

Zobacz także: Pilne ostrzeżenie dla klientów dużego banku. Chwila nieuwagi i pieniądze znikną