Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Ukryta funkcja w nowym iOS-ie 17 pozwala znacząco przyśpieszyć korzystanie ze smartfonu
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 20.09.2023 17:57

Ukryta funkcja w nowym iOS-ie 17 pozwala znacząco przyśpieszyć korzystanie ze smartfonu

None

Premiera najnowszych iPhone’ów już za nami i choć trudno stwierdzić, aby znacząco różniły się one od poprzedniej generacji, to i tak już wiadomo, że nowe urządzenia Apple sprzedają się świetnie. Dostępna jest też nowa wersja mobilnego systemu operacyjnego, w której użytkownicy odnaleźli ukrytą funkcję, która znacznie przyśpiesza korzystanie ze smartfonu.

Premiera iOS 17

Podobnie jak w przypadku samych smartfonów, nowa wersja systemu operacyjnego również daleka jest od przełomu w jakimkolwiek obszarze. Jak już się przyzwyczaiło nas do tego Apple, kolejne generacje to raczej niespieszna ewolucja niż rewolucja. Nie inaczej jest z iOS-em 17, w którym owszem, nowości są, ale raczej niewielkie.

Dość wspomnieć, że jedną z największych zmian jest dodanie nowego mechanizmu autokorekty wykorzystującego w większym stopniu uczenie maszynowe (to akurat faktycznie może uprzyjemnić korzystanie z iPhone’ów) czy też tryb stacjonarny. Pozostałe nowinki są już mniej funkcjonalne: możliwość tworzenia spersonalizowanych grafik czy możliwość przywoływania asystentki Siri jednym słowem trudno określić innym mianem niż detale. Zachęcamy jednak do zapoznania się z bardziej szczegółowym omówieniem.

Pilny komunikat dla użytkowników iPhone'ów. Trzeba działać szybko, chodzi o bezpieczeństwo

Ukryta niespodzianka w iOS 17

Od momentu udostępnienia iOS-a 17 użytkownikom minęły dwa dni i pojawia się coraz więcej informacji dotyczących pomniejszych nowości i detali, które zwyczajnie były zbyt małe, by trafić na slajdy premierowych prezentacji. W niektórych przypadkach niesłusznie, jak jest w przypadku nowego ustawienia haptyki. Dzięki niemu możliwe jest znaczne zwiększenie komfortu korzystania z urządzenia i przyśpieszenie jego obsługi.

Haptyka czy też Haptic Touch to nic innego jak funkcja wibracji, która ma nas informować o tym, że przytrzymywany na ekranie dotykowym obiekt wyświetla już podgląd zawartości czy menu kontekstowe. Już wcześniej iOS pozwalał na ustawienie dwóch prędkości czasu reakcji: wolnej i szybkiej. W iOS-ie 17 dodano jednak opcję domyślną, która jest odpowiednikiem szybkiej z poprzedniej wersji systemu. De facto nową pozycją staje się zatem opcja szybka, która jest odczuwalnie szybsza niż wcześniej.

Choć może się to wydawać detal, to jednak użytkownicy, którzy już zdecydowali się na instalację iOS-a 17 twierdzą, że różnica jest bardzo odczuwalna i choć nie stanowi ona w żadnym wypadku przyśpieszenia pracy samego systemu operacyjnego czy sprzętu, to znacznie wpływa na wrażenia użytkownika. Przy nowym ustawieniu z iOS-a korzysta się po prostu szybciej i sprawniej.

Jak uruchomić nową funkcję?

Aby uruchomić nową ukrytą funkcję, która może przyśpieszyć nawigowanie po interfejsie iOS-a, należy przejść do ustawień systemowych, a następnie do kategorii Dostępność. Tam należy wybrać Dotyk i dalej Haptic Touch. Z trzech domyślnych opcji należy wybrać: szybko. Tempo reakcji można przetestować na wyświetlanej w dolnej części ekranu ikonie.

Przypominamy listę urządzeń, na których już teraz instalować można najnowszą wersję mobilne systemu Apple. Są to: iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro, iPhone 15 Pro Max, iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max, iPhone 13, iPhone 13 mini, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12, iPhone 12 mini, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max, iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR oraz iPhone SE.