Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Umarł w butach. Nike zamyka aplikację wiążącą sznurowadła
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 10.07.2024 16:35

Umarł w butach. Nike zamyka aplikację wiążącą sznurowadła

buty Nike
Fot. materiały prasowe Nike

Jeśli coś jest sprzedawane jako “inteligentne”, to przed zakupem warto się zastanowić, jakie konsekwencje będzie miało porzucenie produktu przez producenta. Taki wniosek można wysunąć po decyzji Nike, która zdecydowała, aby z “inteligentnych” butów z własną apką z dnia na dzień uczynić niemal zwykłe trampki.

Samowiążące się buty Nike

Serwis theverge.com zwrócił uwagę na decyzję opublikowaną po cichu na stronach Nike. Korporacja informuje w komunikacie, że wsparcie dla inspirowanych filmową serią “Powrót do przeszłości” butów HyperAdapt 1.0 zostaje zakończone. Porzucona zostaje aplikacja mobilna, która łączyła się z obuwiem.

Pewnym zaskoczeniem może być fakt, że po sprzedaży Nike ma oferować wsparcie w innym zakresie niż gwarancją producenta. HyperAdapt 1.0 nie były jednak zwyczajnymi butami - za 350 dol. otrzymywaliśmy obuwie z wbudowaną logiką, dzięki której można było zawiązywać buty za pomocą aplikacji, z diodami i własnym akumulatorem. Ceny amerykańskiego giganta posłużyły nam niedawno do głębszej analizy wyników sprzedażowych Nike [Więcej TUTAJ].

Ukryta funkcja w pralkach. Pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze

HyperAdapt tracą aplikację

Stwierdzenie, że HyperAdapt 1.0 były butami samowiążącymi, jest pójściem nieco za daleko. Tak naprawdę sznurówki tylko odpowiednio się zaciskały, jednak skutek był zbliżony. Poza tym aplikacja pozwalała także kontrolować diody wbudowane w buty i zarządzać tym, jak mają świecić. Słowem - mamy buty Marty’ego McFlya w domu. 

Zobacz: Google porzuca neutralność węglową. Powód mógł być tylko jeden

A raczej mieliśmy, bo świadczenie wszystkich “inteligentnych” funkcji obuwia z użyciem aplikacji zostanie przez Nike zakończone. Aplikacja przestanie działać, co jest o tyle zaskakującą decyzją, że działający lokalnie software łączący się przez Bluetooth z butami na ogół nie wymaga od producenta nakładów na utrzymanie. Mimo to Nike zdecydowało się porzucić aplikację będącą argumentem sprzedażowym butów za 1,4 tys. zł.

Problem jest znacznie szerszy

Dobra wiadomość jest taka, że funkcja zaciskania sznurowadeł, podobnie jak diody, nadal będzie można włączać ręcznie.  Służyć temu będzie fizyczny przycisk znajdujący się na butach. Nie tego zapewne spodziewali się nabywcy HyperAdapt 1.0.

Przykład butów Nike to tylko pojedynczy element większego problemu. Podobnie kontrowersyjne budowanie na bazie zewnętrznych serwerów automatyki domowej. W ostatnim czasie o tym, że wybór “inteligentnych” urządzeń uzależnionych od infrastruktury producenta, to kiepski pomysł przekonali się też klienci Spotify