Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Wiadomo co z podatkiem od laptopów dla ucznia. Jest rozporządzenie
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 23.04.2024 17:35

Wiadomo co z podatkiem od laptopów dla ucznia. Jest rozporządzenie

Laptop
Fot. Pexels/Max Fischer

Do upływu terminu na składanie rocznych rozliczeń podatkowych pozostał tylko tydzień. A jednak dopiero teraz ukazało się rozporządzenie w sprawie zapłaty podatku PIT komputerów i bonów na zakup komputerów w ramach programów realizowanych przez poprzednią władzę. Urządzenia będą zwolnione z PIT.

Zamrożone „Laptopy da ucznia”

Po zawieszeniu realizacji programu w lutym wiadomo było już, że „Laptop dla ucznia” nie będzie kontynuowany. A przynajmniej nie w pierwotnym kształcie, bowiem gruntownych zmian w nim zażądała Komisja Europejska.

Zakup urządzeń w tym roku musiałby być finansowany ze środków pochodzących z Krajowego Planu Odbudowy. Przeznaczanie ich na zakup urządzeń, które później przechodzą na własną uczniów, ma być w optyce KE sprzeczne z wytycznymi. Dlatego rząd ma do wyboru trzy opcje: zmienić program tak, aby laptopy nie były własnością dzieci, znaleźć inne źródła finansowania lub zamknąć program.

Jaki prezent kupić na Pierwszą Komunię Świętą? Te propozycje zachwycą każde dziecko

Rozliczenie laptopa w PIT

Problem w tym, że wątpliwości pojawiły się także wobec tych laptopów, które już zostały dostarczone uczniom w 2023 r. W obliczu konieczności rozliczenia się z fiskusem rodzice zaczęli pytać, czy od otrzymanego laptopa należy odprowadzić podatek od darowizny, który mógł wynieść nawet kilkaset złotych.

W świetle obowiązujących jeszcze wczoraj przepisów laptop rzeczywiście powinien zostać objęty podatkiem od przychodu. Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, tak się jednak nie stanie. Ministerstwo finansów rzutem na taśmę opublikowało rozporządzenie, na mocy którego rodzice są zwolnienie z obowiązku zapłaty PIT-u od laptopów dla czwartoklasistów.

Dodatkowego podatku nie zapłacą także nauczyciele

Żadnych dodatkowych zapisów w rozliczeniach podatkowych nie muszą także zamieszczać nauczyciele, którzy w minionym roku skorzystali z dofinansowania na zakup laptopa. Wysokość jednorazowego świadczenia wyniosła 2,5 tys. zł brutto, jednak jak dotąd skorzystało z niego nieco ponad 40 proc. uprawnionych nauczycieli. Kod można jednak wykorzystać do końca 2025 roku.

Źródło: gazetaprawna.pl