Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Wniosek o 800 plus. ZUS tłumaczy, co trzeba zrobić, by dostać wyższe świadczenie
Paula Drechsler
Paula Drechsler 08.08.2023 19:37

Wniosek o 800 plus. ZUS tłumaczy, co trzeba zrobić, by dostać wyższe świadczenie

pieniądze
domena publiczna

W poniedziałek nastąpiło uroczyste podpisanie ustawy o zwiększeniu świadczenia dla rodzin z 500 plus na 800 plus. 800 zł na dziecko beneficjenci otrzymywać będą od przyszłego roku. Prezes ZUS tłumaczy, co trzeba zrobić, aby otrzymać wyższe świadczenie.

Wyższe świadczenia dla obecnych i nowych chętnych

Uroczyste podpisanie ustawy o zwiększeniu zasiłku dla rodzin odbyło się 07.08.2023 r. na pikniku rodzinnym, który został zorganizowany w Tarczynie. Prezydent Andrzej Duda swój podpis składał przy obecności premiera Mateusza Morawieckiego oraz minister rodziny i polityk społecznej Marleny Maląg. Tym sposobem od 1 stycznia 2024 roku przestanie obowiązywać wypłata świadczeń w wysokości 500 zł, a na konta rodziców zacznie wpływać 800 zł miesięcznie. 500 plus zostanie bowiem podwyższone i zmieni się w 800 plus. 

Jak podaje ZUS, dla rodziców i opiekunów oznacza to, że na ich konta będzie wpływać rocznie więcej środków na utrzymanie dziecka. W przypadku jednego dziecka będzie to o 3600 zł więcej, dwojga – 7200 zł, trojga – 10 800 zł, wylicza instytucja. Obecnie z programu 500 plus korzysta prawie 7 milionów dzieci. Łączne wydatki od początku jego istnienia do końca 2023 r. wyniosą ponad 250 miliardów złotych, podaje PAP. Co muszą zrobić obecni beneficjenci 500 plus, aby uzyskać wyższe dopłaty, a jak wygląda proces składania wniosków dla nowych uczestników programu?

Nawet 185 tys. zł dopłaty do samochodu dla konkretnej grupy osób. Ruszył nabór wniosków Auchan z niecodzienną promocją, oddaje 100 proc. za zakupy. Ale trzeba się pospieszyć

Wypłata 800 plus

Wypłaty pierwszych transz dla osób kwalifikujących się do programu dopłat w nowej wysokości zaplanowano do 29 lutego nowego roku. Zostaną więc one przelane z wyrównaniem za styczeń. Do programu kwalifikują się zarówno rodzice, jak i opiekunowie w pieczy zastępczej. Świadczenie przysługuje od momentu narodzin dziecka do czasu ukończenia przez nie 18 roku życia. Dodatek przysługuje wszystkim rodzinom, bez względu na osiągany dochód, czy to na osobę, czy to na całe gospodarstwo domowe.

O świadczenie mogą ubiegać się rodzice dziecka albo opiekun faktyczny, który wystąpił do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka, w przypadku gdy dziecko z nim zamieszkuje i jest na jego utrzymaniu. Wnioskować może również opiekun prawny dziecka i dyrektor domu pomocy społecznej. Na wypłatę świadczenia wychowawczego nie ma wpływu stan cywilny rodziców dziecka, a w przypadku rozwodu świadczenie przysługuje tej osobie, przy której pozostanie dziecko. W przypadku, gdy występuje opieka naprzemienna, sprawowana we współmiernych warunkach i okresach, to każdemu z rodziców lub opiekunów, którzy złożą wniosek, przysługuje połowa świadczenia. Od nowego roku będzie to 400 zł. Jak ubiegać się o podwyższenie świadczenia?

Przyjmowanie podań przez internet

Przyjmowanie podań odbywa się wyłącznie przez internet. Jak podaje ZUS, wnioski o świadczenie wychowawcze można składać elektronicznie przez: aplikację mobilną mZUS, PUE ZUS, portal Emp@tia, bankowość elektroniczną banków lub SKOK, które współpracują z ZUS. Jednak Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który wypłaca świadczenie wychowawcze, sam podniesie jego wysokość w przypadku osób, które już są beneficjentami — nie trzeba składać dodatkowego wniosku. ZUS precyzuje, że nastąpi to automatycznie i „obejmie wszystkich, którzy według stanu na 1 stycznia 2024 r. mają prawo do świadczenia w okresie świadczeniowym, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Po 1 stycznia 2024 r. osoby te otrzymają wypłaty w nowej wysokości”. Beneficjenci zostaną o tym poinformowani na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Osoby, które dopiero przystępują lub będą przystępować do programu, będą musiały złożyć wniosek przez wyżej wymienione platformy. 

ZUS informuje, że wszystkie pozostałe zasady wsparcia dla rodzin pozostają bez zmian. Nabór wniosków o świadczenie wychowawcze na kolejny okres, który będzie trwał od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r., zostanie otwarty 1 lutego 2024 r.