Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Wyciek danych w Ministerstwie Cyfryzacji. Wiemy, czego dotyczył
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 11.03.2024 21:27

Wyciek danych w Ministerstwie Cyfryzacji. Wiemy, czego dotyczył

mężczyzna z laptopem
fot. Pixabay.com/StartupStockPhotos

Ministerstwo Cyfryzacji w Polsce ogłosiło niedawno naruszenie danych osobowych, które wstrząsnęło opinią publiczną. Dochodzenie ujawniło przypadkowe ujawnienie poufnych informacji dotyczących wynagrodzeń pracowników, co wywołało falę zaniepokojenia w kontekście ochrony danych osobowych.

Ministerstwo Cyfryzacji ogłasza naruszenie danych osobowych

Ministerstwo Cyfryzacji z siedzibą w Polsce ogłosiło, że doszło do naruszenia danych osobowych, które miało miejsce 17 stycznia 2024 roku. Zdaniem resortu, incydent ten polegał na przypadkowym udostępnieniu "informacji zawierającej zbiorcze dane o składnikach wynagrodzenia". Jak wyjaśniła Monika Dębkowska z biura komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji, do naruszenia doszło poprzez udostępnienie danych w wewnętrznym systemie obiegu dokumentów przez pracownika Biura Budżetowo-Finansowego Ministerstwa Cyfryzacji drugiemu pracownikowi z Centralnego Ośrodka Informatyki. Resort podkreślił, że incydent ten został zgłoszony do prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Do Polaków masowo trafiają maile. Pod żadnym pozorem tego nie rób Wygrałeś bon od Biedronki? Mamy dla ciebie złą wiadomość

Środki zaradcze podjęte przez ministerstwo

W odpowiedzi na naruszenie danych osobowych, Ministerstwo Cyfryzacji podjęło szereg działań mających na celu wzmocnienie zabezpieczenia danych oraz zapobieżenie podobnym incydentom w przyszłości. Resort zobowiązał pracowników do szczegółowej weryfikacji danych adresatów przed wysłaniem korespondencji w wewnętrznym systemie. 

Dodatkowo przypomniał wszystkim pracownikom o obowiązujących zasadach ochrony danych osobowych, szczególnie w kontekście korespondencji wychodzącej i przychodzącej oraz wymienianej pomiędzy komórkami organizacyjnymi.

ZOBACZ TAKŻE: Wyciek danych na Facebooku. Jak zabezpieczyć swoje konto?

Reakcja społeczności na incydent

Incydent naruszenia danych osobowych w Ministerstwie Cyfryzacji nie pozostał niezauważony przez społeczność. Branżowy portal Niebezpiecznik zwrócił uwagę na wyciek "składników wynagrodzeń obecnych i byłych pracowników Ministerstwa Cyfryzacji". Według portalu, pracownik ministerstwa wysłał te dane do innego pracownika Ministerstwa Cyfryzacji, ale omyłkowo do osoby o identycznym nazwisku. To zdarzenie zdobyło duże zainteresowanie mediów społecznościowych, co podkreśla wagę bezpieczeństwa danych osobowych w dzisiejszym cyfrowym świecie.