Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Wyciekły dane pacjentów polskiego szpitala. Prokuratura przekazała ważne informacje
Mateusz Godlewski
Mateusz Godlewski 12.01.2024 19:36

Wyciekły dane pacjentów polskiego szpitala. Prokuratura przekazała ważne informacje

szpital, haker
Pixabay.com/sarcifilippo/9sdworld

Pacjenci Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli mogą mieć powody do obaw. Wyciekły ich prywatne dane. Jak do tego doszło? Czy wiadomo już, kto za tym stoi? Co na to odpowiednie służby?

Wyciek danych - co na to prokuratura?

Dane pacjentów wyciekły z komputera Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli. 10 stycznia na stronie instytucji pojawił się komunikat, z którego wynika, że poufne informacje były przesyłane na maila, na którego nie powinny być wysyłane.

Odpowiednie służby podejmują już działania w tej sprawie. Jak podaje w rozmowie z Rynkiem Zdrowia rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu Andrzej Dubiel "postępowanie jest prowadzone w sprawie nieuprawnionego uzyskania dostępu za pośrednictwem sieci internetowej do skrzynek poczty elektronicznej szpitala oraz dokonania zmian na jednym z kont pocztowych celem przekierowywania wiadomości na inną skrzynkę mailową".

Vectra aktualizuje dekodery z wadliwym oprogramowaniem. Będą rekompensaty Kolejne duże zakłócenia sygnału GPS. Problemy wystąpiły nawet na Śląsku

Naruszenie prywatności pacjentów - jak do tego doszło?

Z wyjaśnień przedstawiciela Prokuratury wynika, że przyczyną tego stanu rzeczy było założenie filtra na konto pocztowe, za sprawą którego korespondencja była przekazywana na innego maila. Jak zapewnia prokurator, “postępowanie jest na wstępnym etapie, na ten moment nie wiemy jeszcze, czy był to atak hakerski czy działanie osób wewnątrz szpitala”.

Wszystkie okoliczności są przez nas badane - podkreślił.

Nie znane są jeszcze motywy działania sprawców. Póki co, prokuratura zabezpieczyła sprzęt, a świadkowie są przesłuchiwani. Śledczy analizują dane, które wyciekły i badają, ilu dotyczą osób.

Problemy w Szpitalu w Stalowej Woli - co na to pacjenci?

Na razie nie wiadomo, czy dane zostały w jakikolwiek sposób wykorzystane i czy zyskały do nich dostęp osoby trzecie. Pacjenci, których dane wyciekły, zostali o tym fakcie zawiadomieni, by uzyskać możliwość podjęcia czynności zapobiegawczych.

Wszelkie nowe istotne informacje w sprawie (w tym rekomendacje podejmowania ewentualnych dodatkowych działań przez osoby, których dane zostały przekazane) szpital będzie komunikował za pośrednictwem strony internetowej, a w przypadku takiej konieczności - także w drodze bezpośredniej korespondencji - informuje w oficjalnym komunikacie placówka w Stalowej Woli.