Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Zapytali Polaków o abonament RTV dla smartfonów. Mówią wprost
Monika Majko
Monika Majko 06.02.2024 15:52

Zapytali Polaków o abonament RTV dla smartfonów. Mówią wprost

telefon pieniądze
Pixabay.com/sweetlouise / Iberion materiały własne

Doniesienia o abonamencie RTV dla użytkowników telefonów komórkowych i laptopów wzbudziły ogromne kontrowersje. Redakcja Faktu zapytała Polaków o to, czy zgadzają się z opłatą, która ma dotknąć nie tylko posiadaczy odbiorników telewizyjnych i radiowych, ale każdego, kto posiada sprzęt pozwalający na odbieranie radia i TV.

Abonament RTV w Polsce

Wysokość opłat z tytułu abonamentu RTV jest ustalana każdego roku przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Obowiązują dwie opłaty: za użytkowanie odbiorników radiofonicznych i za użytkowanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych lub telewizyjnych. Obecnie opłata miesięczna za korzystanie z radia wynosi 8,70 zł, a abonament za korzystanie z telewizora to 27,70 zł.

Nie wszyscy jednak wywiązują się z obowiązku zapłaty abonamentu RTV. Z danych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wynika, że na koniec 2022 r. uiszczało go zaledwie 34,7 proc. płatników, czyli niemal co trzeci zobowiązany. Za unikanie zapłaty obowiązkowej daniny grozi nam jednak surowa kara finansowa, która w przypadku abonamentu za radio i telewizję może sięgnąć 1092 zł. Od stycznia do listopada ubiegłego roku urzędy skarbowe na wniosek Poczty Polskiej wszczęły postępowania egzekucyjne wobec 9,5 tys. osób i firm. 

Wyrzucasz stary telefon albo laptop? Uważaj, oszuści tylko na to czekają

Abonament RTV obejmie także posiadaczy telefonów komórkowych?

Niedawno zaskakujące wieści obiegły krajowe media. Choć minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz postawił w stan likwidacji TVP, PR i PAP, to nie oznacza anulowania obowiązku zapłaty abonamentu RTV. Co więcej, na razie nie podjęto oficjalnych decyzji ws. przyszłości daniny, a coraz głośniej mówi się o tym, że w przyszłości ma ona dotknąć nie tylko użytkowników odbiorników radiowo-telewizyjnych, ale także właścicieli smartfonów i laptopów.

Redakcja “Faktu” zapytała Polaków, co sądzą o obowiązku płacenia abonamentu RTV i czy uważają, że powinien dotyczyć także m.in. właścicieli telefonów komórkowych. Ci jasno wskazali, co o tym myślą.

Według mnie ten abonament RTV nie jest nam do niczego nie potrzebny […]. Jeśli mam tablet i dziecko ogląda na nim bajkę z internetu, to za to również mam płacić abonament? - zastanawiał się na łamach “Faktu” pan Piotr z Kołobrzegu.

Polacy wprost o abonamencie RTV

Podobnego zdania jest również pani Karolina. Kobieta podkreśliła, że abonament RTV jej zdaniem jest “przeżytkiem z dawnej epoki i nie powinien już teraz istnieć”. 

Ja u siebie w domu nie posiadam telewizora i korzystam tylko z telefonu, co mi się zdarza również bardzo rzadko, wiec moim zdaniem nie powinniśmy tego płacić. Uważam, że opłata za telefon i internet jest wystarczająca - dodała.

Niektórzy jednak nie przekreślają całkowicie idei płacenia abonamentu RTV. Pytani Polacy wskazywali jednak na to, że powinna to być opłata dobrowolna, a nie narzucona z góry przez państwo niemal na każdego obywatela.

Uważam, że jest to nie do końca w porządku, szczególnie że większość z nas płaci już abonament za telefon, a tutaj trzeba by było jeszcze dodatkowo płacić na radio i telewizję. Jednak jeśli ktoś chce opłacać abonament, to powinien to robić dobrowolnie - wskazał z kolei pan Michał z Gdańska.

Źródło: Fakt/Tech.BiznesINFO

Tagi: Abonament