Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Wielki wyciek danych polskich internautów. ARiMR apeluje do beneficjentów
Monika Majko
Monika Majko 06.02.2024 12:02

Wielki wyciek danych polskich internautów. ARiMR apeluje do beneficjentów

komputer
Pixabay.com/9sdworld

Kraj obiegły niepokojące informacje o kolejnym wycieku danych polskich internautów. Komunikat w sprawie skradzionych haseł i loginów polskich rolników opublikowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. O sprawie zaalarmował także Janusz Piechociński na platformie X.

Wyciekły tysiące haseł i loginów do systemów ARiMR

Wyciekły tysiące haseł i loginów beneficjentów systemów informatycznych Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W wyniku dużego ataku hakerskiego dane te zostały wykradzione i trafiły do darknetu, a część użytkowników utraciła możliwość zalogowania się do systemu ARiMR. O sprawie zaalarmował na platformie X Janusz Piechociński.

WYCIEK danych z systemów ARiMR! 1000 loginów i haseł wykradzionych - przekazał Piechociński.

Wyrzucasz stary telefon albo laptop? Uważaj, oszuści tylko na to czekają

Co zrobić w przypadku utraty danych?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wydała komunikat w tej sprawie. Podkreślono w nim, że przyczyna wycieku nie leży po stronie ARiMR.

Przyczyną może być kompilacja tzw. “stealer logów”, czyli zestawu danych pochodzących z komputerów prywatnych Beneficjentów, które mogły zostać zainfekowane złośliwym oprogramowaniem (stealerem) wykradającym wpisywane przez Beneficjentów hasła lub hasła zapisane w przeglądarkach w trakcie korzystania z portali internetowych - czytamy na stronie ARiMR.

Agencja poinformowała także swoich beneficjentów, co należy zrobić, by uchronić się przed ewentualnymi zagrożeniami wynikającymi z wycieku danych wrażliwych. Wspólnie z CERT Polska zalecono m.in. użycie programu antywirusowego w celu sprawdzenia stanu bezpieczeństwa swojego komputera, zmianę dotychczasowych haseł logowania, jeśli to możliwe włączyć dodatkowe zabezpieczenie, umożliwiające weryfikację dwuetapową oraz zwrócić szczególną uwagę na alerty o próbach logowania na prywatne konta.

Ważne! Jeśli do logowania na różnych serwisach wykorzystywane było to samo hasło, trzeba je zmienić również na pozostałych stronach! Nie należy używać tego samego hasła w różnych serwisach - podkreślono.

ARiMR zaapelowała do rolników

Polscy rolnicy otrzymali informację o wycieku także poprzez wiadomość SMS, jeśli udostępnili ARiMR swoje numery telefonów komórkowych. Szczegóły dotyczące wycieku oraz zalecanego postępowania w tym przypadku znajdują się w komunikacie, opublikowanym na stronie ARiMR.

Tych Państwa, którzy nie podali numerów telefonów prosimy o sprawdzenie, czy mają Państwo dostęp do aplikacji ARiMR - zaapelowała Agencja.

Źródło: ARiMR/Tech.BiznesINFO