Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Zmiany w mObywatelu. Na tę nowość czekaliśmy długo
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 20.01.2024 13:54

Zmiany w mObywatelu. Na tę nowość czekaliśmy długo

smartfon
Fot. biznesinfo.pl

Przydatna i dobrze zrealizowana nowość trafiła do aplikacji mObywatel. Tym razem nie chodzi o konkretną funkcją powiązaną z usługą publiczną, załatwianiem spraw urzędowych, lecz o zmiany w samej aplikacji. 

Personalizacja w mObywatelu

Nowość pojawiła się na razie niestety tylko na urządzenia Apple z systemem iOS. Można ją przetestować po aktualizacji aplikacji mObywatel do wersji 4.24.0 (17) za pośrednictwem sklepu App Store. Odtąd można samodzielnie zdecydować, jak ma wyglądać mObywatel.

Odtąd w aplikacji mObywatel na iOS-ie to do użytkownika należy decyzja, jakie skróty do poszczególnych modułów programu będą widoczne na ekranie głównym. Biorąc pod uwagę coraz większą ich liczbę, jest to dobry sposób na uporządkowanie interfejsu i dostosowanie go do własnych potrzeb.

Wystarczy zwrócić uwagę choćby na kwestię transportu. mObywatel ma moduły zarówno dla kierowców, jak i dla pasażerów zbiorkomu. Często to dwie osobne grupy, a teraz mogą one ukryć zbędne i niewykorzystywane skróty, które dotąd tylko utrudniały dostęp do bardziej przydatnych.

Aplikacja "Moja Komenda" już działa, wielu na to czekało. Jak z niej korzystać?

Co pojawi się w mObywatelu?

Nowa funkcja, choć bez wątpienia przydatna, jest jednak mniej istotną zmianą w porównaniu do tych, które dopiero nadejdą. A tych jest sporo, zwłaszcza że minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiedział, że nacisk na rozwój mObywatela będzie jednym z priorytetów prac resortu pod jego rządami.

Do aplikacji trafią kolejne dokumenty, m.in. legitymacje lekarza i lekarza dentysty, pielęgniarki i położnej. Ponadto będzie można uzyskać dostęp do dokumentów emitowanych przez samorządy, władze miast, np. kary mieszkańca, seniora. Wśród nowych funkcji samej aplikacji pojawi się z kolei czatbot i zarządzanie powiadomieniami.

Przerwa działania Profilu Zaufanego

Zanim jednak nowości się pojawią, przypominamy o możliwych trudnościach w dostępie do mObywatela wśród użytkowników, którzy uwierzytelniają się z użyciem Profilu Zaufanego lub chcą po raz pierwszy sparować aplikację z infrastrukturą rządową. Dziś do godziny 16:00 trwać będzie przerwa w działaniu Profilu Zaufanego

Zobacz także: Abonament RTV także za smartfony, tablety i komputery. Zapadł wyrok